Prawdziwe historie o zamkowej kuchni

Po wakacyjnej przerwie wznowiły działalność grupy zainteresowań Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na pierwsze spotkanie członkowie grupy muzealnej wybrali się do Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, mieszczącego się w dawnej Oranżerii Muzeum-Zamku w Łańcucie, gdzie kierownik Działu Edukacji Muzealnej kustosz Edyta Kucaba-Łyszczek  przedstawiła historię kuchni zamkowych od XVII wieku, która jest nierozerwalnie związana z dziejami łańcuckiego zamku.

Reklama

U schyłku XVIII wieku – jak mówiła podczas prelekcji E. Kucaba-Łyszczek –  kuchnie  zostały urządzone na parterze skrzydła wschodniego pałacu, gdzie znajdowały się do roku 1944. Na przełomie XIX i XX wieku wyposażono je w oświetlenie elektryczne, kanalizację, bieżącą wodę, a także elektryczną chłodnię. Aktualnie na drugim piętrze Zamku prezentowana jest kolekcja miedzianych naczyń kuchennych.

Historię kuchni zamkowych w nowoczesny sposób prezentuje wystawa multimedialna na piętrze budynku  dawnej Oranżerii. Filmowa prezentacja z udziałem aktorów w historycznych strojach zrealizowana została w Czechach, w Zamku Frydland.

Udostępniona zwiedzającym wystawa, zrealizowana została dzięki programowi kulturalno-edukacyjnemu po zakończeniu obejmującemu prace remontowe, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia “Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo=-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II, III, IV, VII”.

A.K.

Fot. A. Kunysz

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz