Większość spośród kilkunastu wystawianych w Galerii obrazów powstała w ramach projektu „Pejzaż odnaleziony” na który artystka otrzymała w 2022 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W swoich obrazach zabieram odbiorcę w podróż w meandry abstrakcji, aby mógł znaleźć pejzaż w niej zagubiony. Rozmyślań nad ulotnością pejzażu, polemiką twórczą nad problemem jak daleko można posunąć się w zgubieniu pejzażu w abstrakcji i odwrotnie, aby wrażliwe oko mogło go dostrzec.
Często tak jest, że w abstrakcji widzimy pejzaż, mimo iż nie było zamysłem artysty malowanie pejzażu. Jak to jest, że poszukujemy mgłę, drzewa, wodę, naturę w abstrakcji? Dlaczego tak jest? Czy jest jakaś granica pomiędzy pejzażem, a abstrakcją? Czy ta granica jeżeli jest, to gdzie? Te pytania towarzyszyły mi przy pracy nad obrazami.
W swojej twórczości wykorzystuję najintymniejsze, bardzo ważne dla każdego człowieka wątki i etapy życia, tworzę tym samym sztukę bardzo osobistą, stanowiącą z jednej strony prywatny komentarz do rzeczywistości oparty na obserwacji i doświadczeniu, a z drugiej – rozliczam się z własnymi przeżyciami. Malarstwo jest dla mnie pewnego rodzaju pamiętnikiem – napisała artystka w katalogu wystawy.
Nina Zielińska-Krudysz studiowała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni profesora T.G. Wiktora. Dyplom uzyskała w roku 2008. Kontynuowała studia podyplomowe w Akademii Dziedzictwa przy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, na kierunku „Zarządzanie kulturą i promocją dziedzictwa”. Dyplom uzyskała w 2021 roku.
Jest artystką wszechstronną i niezwykle utalentowaną. Zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem, eksperymentuje z różnymi technikami plastycznymi, pisze poezje. Jest laureatką licznych konkursów krajowych i zagranicznych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.
Wystawa malarstwa Niny Zielińskiej-Krudysz w BWA Galeria Sanocka czynna będzie do 17. listopada br.
A.K.
Zdjęcia: Adam Kunysz