Zaufała oszustowi – straciła ponad 90 tys. złotych

Policja apeluje o rozwagę w kontaktach z osobami poznanymi w sieci. Przestępcy coraz częściej podszywają się pod różne osoby, aby wyłudzić od nas pieniądze. W ostatnim czasie ofiarą takich oszustów padła mieszkanka powiatu łańcuckiego. Kobieta straciła ponad 90 tys. zł.

W piątek do łańcuckiej komendy zgłosiła się mieszkanka powiatu łańcuckiego, która padła ofiarą oszustwa. Początkiem roku, przez jeden z internetowych portali społecznościowych, kobieta poznała mieszkającego za granicą Polaka. Mężczyzna przedstawił się jej jako dyrektor do spraw ekonomicznych kopalni w Kambodży. Podczas kilkumiesięcznej korespondencji przestępca opowiadał o swojej sytuacji życiowej, problemach oraz planach na przyszłość. Dla uwiarygodnienia i wzbudzenia zaufania oszust przesyłał również „swoje” zdjęcia.

Reklama

Po nawiązaniu więzi emocjonalnej przestępca zaczął prosić o pożyczki, które miały mu umożliwić przyjazd do Polski. Mężczyzna zapewniał, że sam posiada pieniądze, jednak są one zablokowane na koncie w Anglii. Pożyczoną kwotę zapewniał zwrócić zaraz po powrocie do Europy. W kilku przelewach pokrzywdzona przekazała mężczyźnie ponad 90 tys. zł.

Policjanci apelują, aby w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet zachować czujność i zdrowy rozsądek. Nigdy bowiem do końca nie mamy pewności, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu.  Pamiętajmy także, że przestępcy podszywać się mogą również pod prawdziwe osoby, które swoje zdjęcia umieszczają w internecie. Każda prośba, w której znajomy z internetu prosi nas o pieniądze powinna wzbudzić w nas czujność.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz