Wzór dla młodzieży – 0 projekcie promującym historię i bohaterstwo rodziny Ulmów

 

Spektakle teatralne, publikacje, zwiedzanie muzeum i skansenu w Markowej to tylko niektóre elementy projektu „Wzór odwagi: historia rodziny Ulmów” realizowanego przez Stowarzyszenie Forum Współpracy i Rozwoju wspólnie z markowskim muzeum. Dziś w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Błogosławionej Rodziny Ulmów odbyła się jego krótka prezentacja.

Wzięli w nim udział marszałek Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Edyta Kosiorowska-Matejek, Radosław Mrozowicz i Patrycja Potaczała ze stowarzyszenia, które realizuje przedsięwzięcie.

– Dziękuję że muzeum gości już kolejną grupę młodzieży, ale również skansen, w którym pani Maria Ryznar-Fołta pokazuje rzeczywiste warunki w jakich ci samarytanie z Markowej walczyli o człowieczeństwo. Takie postawy są naprawdę godne naśladowania. Dzięki projektowi w takiej dużej miniaturze będziecie mogli dotknąć tej historii, ale też zrozumieć ten spektakl który z waszym udziałem odbywał się w teatrze, a publikacja, która powstaje będzie wykorzystywana do promowania i mówienia o tych trudnych czasach – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Głównym celem projektu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkolnej historii i postawy członków błogosławionej Rodziny Ulmów, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Uczestnicy poznają losy tych niezwykłych Polaków oraz ich niesamowite poświęcenie. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, całkowity koszt to 250 tysięcy z czego 50 tysięcy jest wkładem własnym.

W ramach projektu organizowane są ponadto spektakle teatralne dla młodzieży. Odbyły się już trzy przedstawienia pt. „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, które zaprezentowane zostały na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Jest to sztuka ze szczególnym wydźwiękiem. Opowiada o losach błogosławionej Rodziny Ulmów i ich podopiecznych oraz o dramatycznych wydarzeniach z 24 marca 1944 roku.

– Jesteśmy w Markowej, a więc w miejscu, w którym te wydarzenia się rozegrały, a to muzeum przybliża nam tę właśnie opowieść o rodzinie Ulmów. Projekt ma ogromne znaczenie. To jest właśnie szansa na uczestniczenie i przeżywanie tej historii zarówno poprzez obecność waszą tutaj, ale także i poprzez spektakl, w którym uczestniczyliście czy będziecie uczestniczyć. To zderzenie tej rzeczywistości, tych faktów historycznych, ze sposobem opowiadania tej historii w tak wielowymiarowym sposobie poprzez teatr i poprzez muzeum. Gratuluję wam, że jesteście w tym projekcie i gratuluję nauczycielom, opiekunom, dyrektorom szkół właśnie takiej decyzji. Jestem przekonana, że właśnie osobiste uczestnictwo sprawia, że historie te lepiej opowiecie i zachęcicie swoich rodziców do tego, aby tu do tego miejsca także przyjechać. Dziękuję panu marszałkowi za to, że w projekcie mogliśmy wykorzystać potencjał województwa podkarpackiego, bo korzystamy z tego miejsca, które jest bardzo ważne dla Podkarpacia i dla całej Polski, co zobaczyliśmy się 10 września podczas beatyfikacji – powiedziała kurator Małgorzata Rauch.

Jeszcze w tym roku dostępne będą publikacje w liczbie 1000 egzemplarzy, w której swoje teksty napisali:

  • ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziny Ulmów
  • Maria Elżbieta Szulikowska – autorka powieści, publikacji i wierszy o Rodzinie Ulmów: „Markowskie bociany”, „Kwiaty pamięci”, „Wiktoria Ulma: opowieść o miłości” oraz „Rodzina Ulmów Duchowe Inspiracje”, współtwórczyni 250 audycji w Radiu Fara o rodzinie Ulmów,
  • ks. Maciej Flader – współpracownik tygodnika „Niedziela” i korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej
  • dr Wojciech Hanus – z IPN w Rzeszowie, który napisał artykuł pt. „Uniknęli kary”, opowiadający o losach niemieckich zbrodniarzy Ericha Wildego, Michała Dziewulskiego i Gustava Unbehenda z posterunku w Łańcucie, którzy brali udział w zbrodni w Markowej. Na poczet przygotowanej przez Stowarzyszenie Forum Współpracy i Rozwoju publikacji poświęconej Rodzinie Ulmów z Markowej napisał tekst pt. „Zbrodnia (nie)osądzona. Udział funkcjonariuszy żandarmerii niemieckiej w zbrodni na Rodzinie Ulmów z Markowej i ukrywanych przez nich Żydach”

Projekt będzie realizowany do końca roku, dotychczas wzięło w nim. udział ponad 1000 uczniów podkarpackich szkół podstawowych i średnich.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Leyko

UMWP

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz