Wieczór z czeską kulturą

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w niedzielę 19 listopada 2023 r. na kolejny koncert w ramach „Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych”. Tym razem na scenie w zamkowej Sali Balowej wystąpi czeski zespół Tara Fuki.

Reklama

Duet tworzą śpiewające wiolonczelistki polskiego pochodzenia – Andrea Konstankiewicz-Nazir i Dorota Barová.

Zespół Tara Fuki powstał w 2000 roku w Brnie, a inspiracją dla pierwszego wspólnego utworu stał się wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Piosenka”, zaczynający się od słów „Znów wędrujemy ciepłym krajem, malachitową łąką morza”. Do dziś wiersze Baczyńskiego stanowią jedną z najważniejszych inspiracji literackich artystek.

Nazwa zespołu pochodzi od określenia „tarafury” oznaczającego romskie grupy, grające w XVIII wieku dla żołnierzy wojsk austriackich.

Dźwięki Tara Fuki są muzyczną improwizacją, łącząca w sobie wiele gatunków muzycznych, między innymi muzykę klasyczną, folk i jazz. Śpiewają po polsku, czesku i francusku. Inspiruje je poetyka nocy i snów.

Bilety w cenie 1 zł dostępne w kasach Muzeum w Maneżu (ul. 3-go Maja 10) od 14 listopada 2023 r. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00.

Koncert odbywa się w ramach programu kulturalno-edukacyjno-artystycznego na lata 2016-2020 realizowanego przez Muzeum – Zamek w Łańcucie po zakończeniu projektu „Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum – Zamek w Łańcucie” OR-KA II.

MZŁ

 

Post Author: Adam Kunysz