W wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbył się w minioną sobotę, 25. listopada br. uroczysty koncert z okazji jubileuszu 40-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca “Łańcut”.
Zespół Pieśni i Tańca „Łańcut”działający przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie powstał w 1983r z inicjatywy Fryderyka Staszowskiego, ówczesnego dyrektora Szkoły Muzycznej w Łańcucie. Pierwszym instruktorem i choreografem została Zofia Byczkowska, która prowadziła Zespół przez 13 lat, zaś wieloletnim kierownikiem muzycznym był Jan Miller. Małgorzata Kaszowska pracowała z grupą, jako kolejny choreograf do końca 1998 roku. Grupa Seniorów reaktywowała się z inicjatywy członków pierwszego składu Zespołu, którzy spotkawszy się ponownie po 24 latach od chwili powstania, reaktywowali działalność folklorystyczną pod opieką artystyczną Zofii Byczkowskiej.
Grupa Seniorów koncertuje od 2008 roku, po koncercie jubileuszowym z okazji 25 – lecia założenia zespołu, prezentując polskie tańce narodowe oraz tańce regionu rzeszowskiego, przeworskiego, lubelskiego. Zespół od początków swojego istnienia aktywnie działa zarówno w środowisku lokalnym, jak również w kraju i za granicą. Szerzy i propaguje kulturę oraz wspiera edukację artystyczną wśród dzieci i młodzieży. Ponadto przygotowuje i organizuje koncerty, warsztaty taneczno-muzyczne, obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, wycieczki. Podejmuje działania wspierające i propagujące działalność artystyczno-estradową, do których należą festyny, pikniki, imprezy integracyjne, sesje nagraniowe, zdjęciowe, filmowe, pokazy, przedstawienia, wystawy, koncerty. Poprzez liczne wyjazdy promuje nasz region – naszą małą Ojczyznę.
Zespołowi w występach towarzyszy Kapela Ludowa z MDK w Łańcucie, której kierownikiem artystycznym, a także akompaniatorem zespołu jest Zbigniew Gisserowski
„Łańcut” wielokrotnie koncertował poza województwem podkarpackim (Warszawa, Kraków, Częstochowa, Tarnów, Kielce), jak i w naszym regionie (Przemyśl, Gać, Kosina, Rakszawa, Białobrzegi, Rzeszów, Medynia Głogowska, Pruchnik, Giedlarowa, Sonina, Głuchów, Lisie Jamy, Gwoździanka, Markowa). Oprócz tego wyjeżdżał za granicę prezentując swój repertuar między innymi: w Niemczech, Grecji, Francji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Macedonii, Chorwacji, Słowacji. Wielokrotnie brał udział w przeglądach i konkursach zespołów folklorystycznych zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody.
Fot. Adam Kunysz