Uroczystość upamiętnienia Anieli Nizioł zamordowanej za ukrywanie rodziny żydowskiej

Uroczysta msza święta , której w kościele parafialnym św. Stanisława-Biskupa przewodniczył ks. prałat Grzegorz Garbacz poprzedziła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia 35. kamienia pamięci, który z inicjatywy  Instytutu Pileckiego stanął przed budynkiem miejskiej biblioteki. Będzie on upamiętniał mieszkankę Łańcuta Anielę Nizioł, która została bestialsko zamordowania za ukrywanie rodziny żydowskiej: KalmanaWolkenfelda, jego żony Lieby Sary i ich pięcioletniego syna Chaima.

Reklama

W ramach programu „Zawołani po imieniu”, poświęconego Polakom zamordowanym za pomoc udzieloną Żydom podczas okupacji niemieckiej, Instytut Pileckiego przypomniał  historię 90. takich osób.  Jedną z nich jest  Aniela Nizioł, która w 2016 roku  została przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata za ratowanie rodziny Wolkenfeldów. 

W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia kamienia i tablicy pamięci uczestniczyli m.in: de hab. Magdalena Gawin – dyrektor Instytutu Pileckiego, poseł na Sejm RP – Kazimierz Gołojuch, Starosta Łańcucki – Adam Krzysztoń, Burmistrz Miasta – Rafał Kumek, dyrektor Muzeum-Zamku – Piotr Szopa, członkowie rodziny Anieli Nizioł oraz członkowie rodziny Ulmów z Markowej.

Odsłonięcia tablicy dokonała krewna Anieli Nizioł, Elżbieta Gwizdak, która podziękowała  za upamiętnienie zamordowanej dodając, że ta uroczystość jest hołdem dla wszystkich, którzy ratowali innych w czasie okupacji. Aktu poświęcenia kamiennej tablicy dokonał ks. prałat Grzegorz Garbacz, proboszcz łańcuckiej Fary, po czym delegacje uczestników uroczystości złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.

A.K.

Fot. Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz