Seniorzy oszukani metodą “na policjanta” – stracili oszczędności swojego życia

Policja przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod policjantów, prokuratorów i próbują wyłudzić pieniądze. W ostatnim czasie ofiarami oszustw metodą „na policjanta”, padło dwóch starszych mieszkańców Łańcuta. Seniorzy stracili oszczędności swojego życia. 

Początkiem grudnia, policjanci przyjęli zawiadomienie o oszustwie. Starszy mężczyzna padł ofiarą przestępstwa metodą „na policjanta”. Po kilku rozmowach telefonicznych z osobami podającymi się za policjanta i prokuratora, pokrzywdzony przekazał im ponad 100 tys. zł. 

Reklama

W ubiegłą środę, do łańcuckiej komendy zgłosił się kolejny oszukany senior. Końcem listopada, z pokrzywdzonym skontaktowali się fałszywy policjant i prokurator. Oszuści poinformowali mężczyznę, że jego oszczędności na koncie bankowym są zagrożone przez przestępców i trzeba je zabezpieczyć. Za ich namową senior wybrał z banku wszystkie swoje oszczędności i przekazał oszustom. Mieszkaniec Łańcuta stracił ponad 270 tys. zł. 

W obu przypadkach seniorzy padli ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”. Schemat działania przestępców był podobny. Na telefon stacjonarny dzwonił mężczyzna podający się za pracownika policji. Oszust rozpytywał rozmówcę o posiadane konto bankowe, jednocześnie informując, że jego pieniądze mogą być zagrożone. Następnie telefonował „prokurator”, który miał nadzorować tajną operację przeciwko przestępcom i prosił o pomoc. Na koniec senior był zapewniany o konieczności przekazania pieniędzy i zabezpieczaniu ich na czas trwania operacji przez służby. 

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi. Metoda wyłudzeń “na wnuczka” czy “na policjanta” ciągle stosowana jest przez oszustów. Pamiętajmy również, że każda telefoniczna próba podjęcia środków finansowych pod pozorem działań policji, bądź innych służb, oznacza oszustwo.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz