Chciał zainwestować – stracił pieniądze

Prawie dwadzieścia tysięcy złotych stracił mieszkaniec naszego powiatu, który padł ofiarą internetowego oszustwa. Pokrzywdzony chciał zainwestować w akcje państwowej spółki. Podczas rozmowy telefonicznej, uwierzył fałszywej konsultantce i zainstalował oprogramowanie umożliwiające przestępcom na dostęp do jego konta.

Coraz więcej osób postanawia zainwestować swoje oszczędności. W sieci znaleźć można ogłoszenia wielu podmiotów proponujących pomoc w inwestycji naszych pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że obok legalnie działających firm możemy spotkać także fałszywych „brokerów”, którzy gwarantując pewny i wysoki zysk próbują wyłudzić od nas dane do naszych kont bankowych.

Reklama

Wczoraj, do łańcuckiej komendy zgłosił się kolejna, oszukana w ten sposób osoba. Tym razem ofiarą oszustów padł 74-letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego, który na jednej ze stron internetowych znalazł ogłoszenie o inwestycji w akcje państwowej spółki. Oferta zakupu gwarantowała szybki i duży zysk. To przekonało seniora, który postanowił zainwestować część swoich pieniędzy i wypełnił formularz kontaktowy znajdujący się na stronie.

Po pewnym czasie z pokrzywdzonym skontaktowała się fałszywa konsultantka. Kobieta miała pomóc seniorowi w procesie inwestycyjnym. Oszustka namówiła 75-latka do zainstalowania na komórce programu do zdalnego sterowania pulpitem i zainwestowania pierwszych pieniędzy. To wystarczyło aby przestępcy, za pomocą zainstalowanego wcześniej programu, zdobyli dane logowania i przejęli dostęp do konta pokrzywdzonego wyprowadzając z niego prawie 20 tys. zł.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Instalując oprogramowanie polecane przez różnego typu „konsultantów” dajemy oszustom dostęp do naszego urządzenia, a w następstwie dostęp do konta bankowego. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić jakie oprogramowanie proponują nam zainstalować tzw. „konsultanci”. Jeżeli są to programy służące do zdalnego sterowania naszym urządzeniem czy przesyłania danych przez internet możemy być pewni, że osoby te chcą nas oszukać.

KPP Łańcut

Post Author: Adam Kunysz