Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pokoju i Wspólnoty w Europie obradował w Łańcucie

Z inicjatywy Starosty Łańcuckiego Adama Krzysztonia, w Łańcucie, dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie dr Piotra Szopy, w Gabinecie Ordynata odbyło się spotkanie Międzynarodowego Sojuszu na Rzecz Pokoju i Wspólnoty W Europie, w którym uczestniczyli sygnatariusze Sojuszu z powiatów: łańcuckiego, lubaczowskiego, jarosławskiego, krakowskiego, przemyskiego, ostrzeszowskiego oraz niemieckiego Saarrpfalz- Kreises, a także zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów ks. Witold Burda, dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie dr Piotr Szopa, przedstawiciele Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej z dyrektorem Waldemarem Ratajem, burmistrz Miasta Łańcuta Damian Szubart, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz prezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Dawid Lasek.

Reklama

Tematyka spotkania dotyczyła podsumowania dwóch lat funkcjonowania sojuszu oraz przedstawienia planów na dalszą działalność. Zebrani skupili się na działaniach dotyczących upamiętnienia Błogosławionej Rodziny Ulmów zarówno w Polsce, jak i w Powiecie Saarpfalz. Zbliżająca się pierwsza rocznica beatyfikacji stała się okazją do podkreślenia  znaczenia rodziny Ulmów we współczesnym świecie, do którego wnoszą wiarę, pokorę i szacunek do drugiego człowieka – co w swym wystąpieniu podkreślił postulator beatyfikacji rodziny Ulmów ks. Witold Burda.

Dopełnieniem wydarzenia była wizyta w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej.

30 sierpnia przypada również piąta rocznica zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Łańcuckim a Powiatem Saarpfalz, kiedy w  Gabinecie Ordynata Muzeum-Zamek w Łańcucie w 2019 r. podpisano list intencyjny o współpracy.

Umowa partnerska pomiędzy Powiatami podpisana została 22 października 2021 r. w Homburgu siedzibie władz Powiatu Saarpfalz.

Utworzenie i przystąpienie Powiatu Łańcuckiego do Międzynarodowego Sojuszu na Rzecz Pokoju I Wspólnoty w Europie wraz z pozostałymi polskimi powiatami (krakowskim, lubaczowskim, jarosławskim, bieszczadzkim, przemyskim, ostrzeszowskim) miało miejsce 4 lipca 2022 r. w Homburgu.

Pomysłodawcą utworzenia sojuszu jest Theophil Gallo – starosta Saarpfalz-Kreis. Sojusz ma zacieśnić współpracę międzynarodową na szczeblu samorządów lokalnych, tak aby utworzone więzi ponadnarodowe przyczyniły się do pomyślności mieszkańców i trwałego pokoju w Europie. Dokument podpisali również samorządowcy z Hrabstwa Henrico (USA), Departamentu Moselle (Francja), ośmiu samorządowców różnego szczebla z Ukrainy, oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających samorządy z wymienionych krajów. Polskim sygnatariuszom sojuszu towarzyszył Kazimierz Gołojuch poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej.

9 listopada 2023 r. w Powiecie Łańcuckim odbyło się spotkanie  przedstawicieli sojuszu, z Polski, Niemiec i Ukrainy w czasie którego  wybrano patronów sojuszu.

I tak ze strony polskiej jest to błogosławiona Rodzina Ulmów, ze strony niemieckiej sługa boży Willi Graff, ze strony ukraińskiej błogosławiony Emilian Kowcz męczennik Majdanka.

Przyjęto również logo sojuszu, którym jest gołąb symbolizujący pokój, trzymający gałązkę oliwną, której listki są w barwach partnerów sojuszu. Wokół poprowadzone są litery tworzące nazwę sojuszu w językach partnerów.

W ramach sojuszu przyjęto również Publiczną deklarację ustanowienia Dekady Młodzieży oraz Dekady Pamięci podpisaną w Łańcucie w Łańcucie 9 listopada 2024 r.

12 maja 2023 r. w Homburgu, w ramach idei Trójkąta Weimarskiego zawarto sojusz pomiędzy muzeami górniczymi by pielęgnować i utrzymywać wartości a także wspomnienie dobrej tradycji w zawodach górniczych.

 
 
 
 

Post Author: Adam Kunysz