Piękną oprawę miała wczorajsza jubileuszowa uroczystość 80-lecia Muzeum-Zamku w Łańcucie, jednego z najchętniej odwiedzanych zabytkowych obiektów muzealnych w naszym kraju.
Uroczystość w reprezentacyjnej Sali Balowej zgromadziła kilkaset osób, przedstawicieli władz samorządowych województwa podkarpackiego, miasta i powiatu łańcuckiego oraz zaproszonych gości i pracowników Muzeum. Zebranych powitał dyrektor Muzeum-Zamku dr Piotr Szopa, który zaproponował, by minutą ciszy uczcić pamięć zmarłych pracowników tej instytucji.
Bogatą, powojenną historię Muzeum-Zamku przedstawiła kustosz Edyta Kucaba-Łyszczek. Muzeum-Zamek w Łańcucie, założone zostało w 1944 roku. Pierwsze lata funkcjonowania tej instytucji nie były najszczęśliwsze. Niewiele brakowało, by źle zarządzana popadła w ruinę, podzielając los wielu zabytkowych obiektów w naszym kraju.
Swoją dzisiejszą świetność i popularność Zamek zawdzięcza wielu osobom, a przede wszystkim dyrektorom: Antoniemu Duda-Dziewierzowi, Władysławowi Czajewskiemu, Witowi Karolowi Wojtowiczowi i obecnemu dyrektorowi Piotrowi Szopie, który kontynuuje dzieło swoich poprzedników.
Dzięki zbiorom tu zgromadzonym zamkowe komnaty, wozownię, storczykarnię i oddane do użytku w ostatnich latach ekspozycje Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, znajdujące się w budynkach dawnej Oranżerii i Ujeżdżalni, Sztuki Cerkiewnej oraz Historii Miasta, odwiedza co roku kilkuset turystów z kraju i z zagranicy. Nieprzypadkowo zatem łańcucka placówka muzealna znalazła się w gronie laureatów XXI Konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Produkt Turystyczny 2024 roku”.
Od wielu lat w zamku odbywają się koncerty organizowane przez Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego. W jego wnętrzach kręcone były sceny do kilku filmów. Tu także odbywały się międzynarodowe spotkania przedstawicieli najwyższych władz.
Jubileuszowa uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń. 31 pracowników Muzeum uhonorowano złotymi i srebrnymi medalami „Za Długoletnią Służbę”, które wręczała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wraz z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem. 10 osób otrzymało odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wręczał je Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W trakcie gali zaprezentowana została 5- złotowa, okolicznościowa moneta Narodowego Banku Polskiego z serii „Odkryj Polskę” – „Zamek w Łańcucie”. Na rewersie monety znajduje się wizerunek Zamku w Łańcucie.
Koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”, w którym wystąpili artyści krakowskiej Piwnicy pod Baranami, zakończył wczorajszą, jubileuszową uroczystość.
A.K.
Fot. Adam Kunysz