Zwiedzają i fotografują zabytki Ziemi Łańcuckiej

Działają już od ponad 15 lat. Organizują plenery, wystawy, warsztaty, wydali kilka albumów w których zaprezentowali swój dorobek twórczy. Mowa o grupie fotograficznej działającej przy Łańcuckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Reklama

W minioną środę, 12. marca br. kilkunastoosobowa grupa pasjonatów fotografii odwiedziła Żołynię, a celem wyjazdu było obejrzenie i sfotografowanie powstającego w tej miejscowości muzeum Dąbrowskich mieszczącego się w okazałej, lecz wymagającej gruntownego remontu piętrowej kamienicy, w której na początku XX stulecia mieszkali i tworzyli znani snycerze. W  ich pracowni powstawały ołtarze oraz elementy wyposażenia świątyń, m.in. ambony, stalle, feretrony, krzyże, ławki, ramy do stacji Drogi Krzyżowej i inne drobne elementy.

Historię rodziny żołyńskich rzeźbiarzy przybliżyła właścicielka kamienicy Magdalena Kątnik-Kowalska, ubiegłoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która realizując „Projekt Dąbrowscy”, chce aby w niedalekiej przyszłości w tym miejscu utworzone zostało Centrum Polskiego Snycerstwa Artystycznego. Warto dodać, że kamienica Dąbrowskich wpisana została do „Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych”.

Pobyt w Żołyni był też okazją do obejrzenia wystawy malarstwa „Powrót w nowym świetle”. Autorem kilkudziesięciu prac prezentowanych w miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury jest urodzony w tej miejscowości Franciszek Frączek  zwany „Słońcesławem”, znany malarz i grafik, a także etnograf, kolekcjoner licznych legend – postać doskonale znana nie tylko wśród miejscowej społeczności. Obrazy artysty zaprezentowane w sali wystawowej w świetle  kadrujących lamp prezentowały się niezwykle urokliwie.

A.K.

Fot. Adam Kunysz

 

 

 

Dom Dabrowskich

Post Author: Adam Kunysz