Jazz na Zamku

     Po wysłuchaniu i obejrzeniu tego koncertu miłośnicy muzyki jazzowej mogli być w miniony, piątkowy wieczór w pełni usatysfakcjonowani. W ramach Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych dyrekcja Muzeum-Zamku w Łańcucie przygotowała włosko-polski jazzowy projekt muzyczny pod nazwą „Abacus”.

Reklama

     W tym wyjątkowym koncercie wystąpiło czworo znakomitych muzyków: trębacz – Francesco Lento, pianista, grający również na rzadko spotykanym instrumencie lirze korbowej –  Joachim Mencel, kontrabasistka – Federica Michisanti i perkusista – Szymon Madej.

     Na program ponad dwugodzinnego koncertu złożyły się utwory znanych kompozytorów muzyki jazzowej: Krzysztofa Komedy, Bruno Martino, a także własne kompozycje wykonawców  – Federici  Michisanti oraz Joachima Mencla.

     – Polsko-włoski kwartet „Abacus” to nowatorski projekt na polskim rynku muzycznym, którego nazwa własna została zaczerpnięta z terminologii włoskiego renesansu, bo też i ludzie, którzy tworzą zespół dysponują kreatywnością na miarę złotej epoki – powiedział zapowiadając koncert Victor Czura – z Polskiego Radia Rzeszów.

     Dziękując wykonawcom tego wspaniałego koncertu i publiczności, która tak licznie przybyła do Sali Balowej, kierownik Działu Edukacji Muzealnej, kustosz Edyta Kucaba-Łyszczek, w imieniu dyrekcji Muzeum-Zamku zaprosiła wszystkich na kolejne muzyczne wydarzenie z tego cyklu, a także na inne imprezy kulturalne  w murach łańcuckiej rezydencji.

 Europejskie Wieczory Literacko-Muzyczne są organizowane przez Muzeum-Zamek w Łańcucie jako wynik projektu: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II). W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz z edukacyjnymi i artystycznymi. Jest to kompleksowa odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionu.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz