Malarstwo i grafika Urszuli Opałka w galerii MDK

     Jest wszechstronnie utalentowana. Śpiewa nastrojowe, liryczne ballady i ludowe przyśpiewki, tańczy, opracowuje choreografie, maluje obrazy, rysuje,  tworzy grafiki, pisze wiersze, recytuje. Na co dzień  prowadzi zajęcia z młodymi tancerzami w Łańcucie i Markowej. Urszula Opałka-Guzak – bo o niej mowa – wystawia od wczoraj swoje najnowsze obrazy i grafiki w galerii Miejskiego Domu Kultury.

Reklama

     Artystka jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na  Wydziale Grafiki w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Włodzimierza Kotkowskiego i Malarstwa  prof.  Tadeusza Gustawa Wiktora. W 2001 roku uzyskała dyplom tej uczelni. Tam też w Pracowni Linorytu u prof. Tadeusza Nuckowskiego odbyła staż zawodowy.

     Za swoje prace, które znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach, Turcji, na Węgrzech i na Ukrainie, uzyskała kilka nagród i wyróżnień, m.in. podczas Biennale Twórczości Pedagogów Plastyki. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych.

     Na wystawie w łańcuckim MDK można obejrzeć kilkadziesiąt obrazów olejnych i grafik warsztatowych autorki, wykonanych tradycyjnymi technikami wklęsłodrukowymi i własnymi – eksperymentalnymi. Inspiracją do tworzenia niepowtarzalnych obrazów jest dla niej przyroda, szczególnie zaś żywioły i kamienie, które mają – jak sama mówi – niesamowitą kolorystykę, choć na pozór są szare.

     Na wernisaż prac artystki przyszło wielu jej znajomych i przyjaciół, pasjonatów sztuki. Jak zwykle przy tego rodzaju okazjach były życzenia, kwiaty i gratulacje, które przekazali artystce: burmistrz miasta Rafał Kumek, wicestarosta powiatu łańcuckiego Barbara Pilawa-Kraus, dyrektor MDK Andrzej Piechowski i kierownik artystyczny tej placówki Adam Opałka.

    Wystawę będzie można obejrzeć do 23 kwietnia br. w godzinach pracy MDK.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

   

 

  

 

 

Post Author: Adam Kunysz