„Nicolaus” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

   Wczoraj w XIV rocznicę śmierci Wielkiego Polaka św. Jana Pawła II w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie odbył się wspaniały koncert, w którym wystąpili: Chór i Orkiestra „Nicolaus” z Kraczkowej i soliści: Izabela Łukasik (sopran), Natalia Darkowska (mezzosopran), Artur Nycz (tenor), Dawid Krzysztoń (bas) i Andrzej Nurcek (organy). Dyrygował maestro Zdzisław Magoń.

Reklama

   Jak zawsze podczas tych koncertów, które od czternastu lat organizowane są w rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka, tak i tym razem Sala Balowa pękała w szwach. Tłumnie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu oraz liczni goście, m.in. poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus, burmistrz miasta Rafał Kumek, gospodarz Muzeum-Zamku, dyrektor Wit Karol Wojtowicz, samorządowcy, duchowni oraz rodziny wykonawców.

   Zanim maestro Zdzisław Magoń stanął za pulpitem dyrygenckim red. Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów przedstawił program i wykonawców koncertu, nad którym honorowy patronat objęli: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

   – Mimo, że co roku występujemy z koncertami w wielu miastach, w kraju i za granicą, te w łańcuckim Muzeum-Zamku, które gramy od 14. lat w rocznicę śmierci św. Jana Pawła są dla mnie i dla wykonawców najważniejsze – powiedział maestro Zdzisław Magoń. – Cieszę się, że dzięki przychylności dyrektora możemy wystąpić przed tak liczną publicznością w sali, która jest chyba najpiękniejszą na Podkarpaciu salą koncertową.

   Na blisko dwugodzinny program wczorajszego koncertu złożyły się utwory Stanisława Moniuszki, Józefa Elsnera i Giullo Cacciniego (Vladmira Vavilova). Tradycyjnie już na zakończenie publiczność wraz z solistami, chórem i orkiestrą „Nicolausa” odśpiewała „Barkę” – ulubioną pieśń św. Jana Pawła II.

Tekst i fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz