Świąteczne kolędowanie w zamkowych wnętrzach

W świąteczny nastrój wprowadził słuchaczy zgromadzonych w miniony czwartek, 19. grudnia br., Chór Łańcuckiej Fary i Łańcuckiego Towarzystwa Muzycznego, który wystąpił w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie, prezentując najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki podczas koncertu świątecznego zatytułowanego „Boże Narodzenie w sztuce”.

Reklama

– Przyznam, że mieliśmy pewne obawy czy w tym gorączkowym okresie przedświątecznych zakupów i porządków, mieszkańcy naszego miasta znajdą czas, by wieczorem przyjść do  Zamku i posłuchać kolęd – powiedziała kustosz Edyta Kucaba-Łyszczek, która wraz z pracownikami Działu Edukacji Muzealnej Muzeum-Zamku przygotowywała ten koncert. – Nasze obawy rozwiały się już w pierwszy dzień po jego zapowiedzi, kiedy prawie 300 wejściówek – bo tyle osób może pomieścić Sala Balowa – rozeszło się w ciągu zaledwie kilku godzin.

W półtoragodzinnym koncercie, który prowadził niezawodny  Krzysztof Szczepaniak, usłyszeliśmy kolędy i pastorałki te znane i mniej znane, niektóre w nowych, niezwykle oryginalnych aranżacjach.  Trzydziestoosobowym chórem dyrygował Michał Horodecki, a chórzystom akompaniował na fortepianie drugi dyrygent – Jan Szydło.

Przed koncertem jego uczestnikom rozdano teksty czterech znanych kolęd, by mogli je w trakcie koncertu zaśpiewać razem z chórem. W świątecznym nastroju 300-osobowa widownia zaśpiewała: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Do szopy, hej pasterze” i na koniec – „Bóg się rodzi”.

Na zakończenie organizatorzy obdarowali wykonawców pięknymi różami, a w imieniu dyrekcji i pracowników Muzeum-Zamku przekazano wszystkim biorącym udział w tym niepowtarzalnym, przedświątecznym koncercie, życzenia spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym 2020 roku wszelkiej pomyślności.

_

 Koncert „Boże Narodzenie w sztuce” jest organizowany przez Muzeum-Zamek w Łańcucie jako wynik projektu: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II). W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz edukacyjnymi i artystycznymi. Jest to kompleksowa odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionu.

Tekst i zdjęcia: ADAM KUNYSZ

Post Author: Adam Kunysz