Animator i Sponsor Kultury 2019

   Od 17 lat w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbywa się Gala wręczenia statuetek „Animator Kultury” oraz „Sponsor Kultury”. Jest to uroczystość, która honoruje osoby działające w szczególny sposób na rzecz kultury, bądź też wspierają finansowo wszelkie wydarzenia kulturalne w naszym mieście. W tym roku laureatami zostali: Tomasz Ignac Orzechowski  – „Animator Kultury 2019” oraz  Adam Dubas – „Sponsor Kultury 2019”. Statuetki  laureatom wręczyli: Jarosław Reczek – sekretarz miasta oraz Adam Opałka – zastępca przewodniczącego Rady Miasta Łańcuta.

Reklama

   Tomasz Ignac Orzechowski od najmłodszych lat brał udział w wydarzeniach organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Łańcucie, takich jak: ARTAMA, PRZEDSZKOLADA czy ZSYP. Jest nauczycielem muzyki i wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 im. 10. Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie. Był prekursorem kabaretu literackiego „Wkręt”, działającego przez 14 lat przy MDK w Łańcucie. Założyciel zespołu muzycznego „Morze Być”, który wielokrotnie był laureatem na festiwalach żeglarskich. Zespół ma na swoim koncie 2 płyty szantowe, płytę z piosenkami Bożonarodzeniowymi doktora Siekluckiego oraz płytę z piosenkami dla dzieci. „Dzieciaki w trampkach” to kolejny zespół muzyczny, w którym śpiewa czterdzieścioro dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie. Zespół ten jest spełnieniem kolejnej pasji jaką jest praca z młodzieżą. „Igi Band” to kolejna „perełka” w dorobku artystycznym pana Tomasza. Zespół tworzy piosenki poetyckie w łagodnym rockowym brzmieniu. Warto również wspomnieć, że kolejną pasją laureata jest żeglarstwo.

   Adam Dubas nie jest rodowitym łańcucianinem, jednak związany jest z Łańcutem od ponad 35 lat dzięki swej pracy zawodowej. Jest samorządowcem. W wieku 20 lat został radnym Rady Gminy Jawornik Polski i jest nim do dnia dzisiejszego. Wielokrotnie pełnił funkcję przewodniczącego tejże rady, a od dwóch kadencji jest wiceprzewodniczącym. Był też zastępcą Wójta. Pełni funkcję dyrektora Pośrednictwa Ubezpieczeniowego PZU S.A. Od wielu lat wspiera finansowo naszą lokalną kulturę. Dzięki temu, że jest samorządowcem rozumie problemy i potrzeby finansowe związane z organizacją różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Jak sam mówi jest człowiekiem otwartym, a otrzymany tytuł Sponsora Kultury 2019 mobilizuje go do dalszych działań na rzecz kultury. Jak sam zaznaczył w swojej  wypowiedzi „chcieć pomóc i umieć pomóc – to piękna rzecz”.

   Sobotni wieczór uświetnił występ zespołów muzycznych: „Dzieciaki w trampkach” oraz „Igi Band”.

ELWIRA  PIEKŁO
Fot. EDWARD  SOŃSKI

Post Author: Adam Kunysz