Walentynkowa kampania profilaktyczna

   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie  wzorem lat poprzednich z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego br. zachęca przede wszystkim osoby młode, pełnoletnie do wykonania testu w kierunku HIV.

Reklama

   Na co dzień troszczymy się o zdrowie zarówno własne jak i „naszego Walentego lub naszej Walentynki”. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV? Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

   Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W myślą o tym można wykorzystać elektroniczną pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

   Wykonanie testu w kierunku HIV jest wyrazem troski o zdrowie – zarówno własne jak i naszego Walentego lub Walentynki. Kampania ma skutecznie zachęcać do testowania i tym samym promować prozdrowotne zachowania. Aktualna lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl. W województwie podkarpackim takie testy wykonuje Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16, pokój nr 10. Godziny otwarcia -sobota: 12.00-15.00 i środa: 15.15-18.15. Informacja telefoniczna pod numerem 513 652 351 w każdy wtorek w godz. 12.00 – 16.00. Informacja telefoniczna pod numerem tel. 513 652 351. Punkt prowadzony jest przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” dzięki wsparciu finansowemu Krajowego Centrum ds. AIDS. W tym miejscu jest dostępna fachowa i profesjonalna kadra doradców, która odpowie na każde pytanie, podpowie, czy jest to dobry moment na wykonanie testu i w jaki sposób najlepiej chronić siebie i inne osoby przed zakażeniem w przyszłości, pomoże zmierzyć się z obawami i napięciem towarzyszącym wykonywaniu testu.

***

Sytuacja epidemiologiczna  zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w województwie podkarpackim i w Polsce.

W województwie podkarpackim  od wdrożenia badań w roku 1985 do 31  grudnia  2019 r.  odnotowano ogółem 479 zakażeń HIV.   

Zakażenia  HIV stwierdzono u:

  •  380 mężczyzn,
  •    86 kobiet,
  •      6 dzieci do lat 15-tu,
  •      7 osób bez podanych danych.

Ogółem na  terenie województwa podkarpackiego odnotowano 87 zachorowań na  AIDS39 chorych zmarło.

W Polsce  od  wdrożenia  badań w 1985 roku do 30  września 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 25 020 osób, wśród których było co najmniej 6 391 zakażonych w związku  z używaniem narkotyków, 1 891 poprzez kontakty heteroseksualne oraz 4 063 poprzez kontakty seksualne pomiędzy   mężczyznami. Ogółem w Polsce odnotowano 3 741 zachorowań  na AIDS; 1 424 chorych zmarło.

Źródło: PSSE w Łańcucie

   

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz