Uczczono pamięć ofiar tragedii

   W dniu dzisiejszym przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, a zarazem 76. rocznica tragicznej śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej, która wraz z ukrywającą się u nich ośmioosobową grupą Żydów, poniosła śmierć z rąk niemieckich żandarmów. 

Reklama

   W obecnej sytuacji, mimo rezygnacji z głównych obchodów Narodowego  Dnia Pamięci  Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Muzeum w Markowej uczciło pamięć ofiar tragedii, jaka rozegrała się 24 marca 1944 r. Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobie rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym, pod pomnikiem dedykowanym Ulmom w muzealnym Sadzie Pamięci oraz na cmentarzu w miejscowości Jagiełła-Niechciałka koło Przeworska, gdzie pochowani są ukrywani przez nich Żydzi z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.

   W uroczystościach wzięła udział skromna delegacja  składająca się z dyrektor dr Anny Stróż-Pawłowskiej – organizatora Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Muzeum oraz wójta Gminy Markowa, Mirosława Maca, gospodarza miejsca.

    Uroczystości dnia 24 marca przeniesione zostały przez Muzeum w Markowej do sfery wirtualnej. W mediach i serwisach internetowych dystrybuowany jest na szeroką skalę specjalnie przygotowany przez nas spot promocyjny. W naszych social media prezentujemy infografiki poświęcone tym bohaterom, których nazwiska mieliśmy odsłonić na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów. Lada moment rozpoczniemy internetową premierę naszej nowej mobilnej wystawy “Czy można im było w tej samotności pomóc?”.

   Tak jak w latach ubiegłych zorganizowany został konkurs plastyczny „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje”, którego rozstrzygnięcie oraz finał zostały przeniesione na późniejszy termin. Już teraz jednak warto wspomnieć, że zainteresowanie tą inicjatywą było ogromne, co przełożyło się na liczbę konkursowych prac. 

    Przewidziano również popularyzowanie wiedzy o polskich Sprawiedliwych,a także o Muzeum w Markowej. W marcowym wydaniu “Kaleidoscope”, magazynu LOT Polish Airlines, dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeczytać można artykuł o Muzeum w Markowej. Z kolei w kwietniowym numerze “Kaleidoscope” pojawi się wywiad z dyrektor Muzeum dr Anną Stróż-Pawłowską. A wspomniany już spot promocyjny emitowany jest na 680 ekranach w pociągach POLREGIO kursujących, aż w czterech województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim, jak również w telewizji publicznej.

   Historie, które wspominamy w dniu dzisiejszym oraz z którymi na co dzień mierzy się Muzeum Polaków Ratujących Żydów, nigdy nie powinny być zapomniane. Tym bardziej jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki wsparciu wielu instytucji i licznym udostępnieniom, przekaz o polskich Sprawiedliwych dotarł do szerokiego grona odbiorców, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

   Dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach wspierają nas w naszych staraniach

info: MPRŻ

Post Author: Adam Kunysz