Odetchnąć Pięknem – wakacyjne kontemplacje Prymasa Stefana Wyszyńskiego”

   Od jutra, 7. czerwca br. można będzie obejrzeć ciekaw wystawę plenerową zatytułowaną “Odetchnąć pięknem – wakacyjne kontemplacje Prymasa Stefana Wyszyńskiego”. Ekspozycja znajduje się  przed elewacją zachodnią zamku w ogrodzie wewnętrznym, po obu stronach bramy głównej.

Reklama

   Wystawa fotograficzna wpisuje się w nurt obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego i czas planowanej beatyfikacji. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Muzeum–Zamek w Łańcucie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instyt Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, z którego archiwum pochodzi materiał fotograficzny. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Podkarpackiego. Zaprezentowane zostaną fotografie ukazujące Prymasa Wyszyńskiego w czasie wolnym, w okresie wakacyjnym.

   Przedsięwzięcie ma charakter artystyczny, dokumentalny i edukacyjny. Poprzez reportażowe spojrzenie na wolny czas Prymasa wystawa przypomina nam o potrzebie zatrzymania się i odpoczynku pośród natłoku codziennych obowiązków. W obecnym czasie pandemii przesłanie to zyskuje szczególne znaczenie – właśnie teraz potrzebujemy regeneracji przed kolejnymi zadaniami, jakie pojawią się na naszej drodze. Prezentowane fotografie ukazują pożytek, który płynie z odpowiedzialnego potraktowania słów z Księgi Rodzaju o siódmym dniu, przeznaczonym na odpoczynek. Ukazane fotografie posiadają wartość dokumentalną i artystyczną, nieczęsto mamy możliwość obejrzeć tak dyskretnie utrwaloną na kliszy prywatną przestrzeń odpoczynku Prymasa Wyszyńskiego.

   Czas prezentacji wystawy planowany jest na miesiące wakacyjne od 7.06 – 31.08.2020.

MZ w Łańcucie

Post Author: Adam Kunysz