Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej – Inspiracje Dziedzictwem

   22 i 23 sierpnia w Medyni Głogowskiej już po raz dwudziesty piąty odbędzie się Jarmark Garncarski. Zaplanowano wiele atrakcji, dzięki którym całe rodziny miło spędzą czas.

Reklama

   Medyński Jarmark Garncarski to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa oraz trwającej właśnie rewitalizacji Zagrody Garncarskiej, impreza przybierze nieco skromniejszą formę.  Mimo to na gości Jarmarku wciąż czeka wiele atrakcji. 

   22 sierpnia odbędzie się gra terenowa, która swym zasięgiem obejmie całe zagłębie garncarskie. Gra może być świetną zabawą dla całych rodzin. Wspólny spacer i rozwiązywanie zagadek to nie tylko rozrywka, ale także okazja, by wzmocnić więzi rodzinne. Kiedy już uczestnicy gry wrócą na miejsce, będą mogli obejrzeć prezentacje toczenia naczyń glinianych na sposób podlaski, oraz koncert grupy Dzikie Wino. Będzie to również okazja do zasmakowania min. tradycyjnych ziemniaczków z glinianego kociołka.

   Dzień później Jarmark rozpocznie się kiermaszem ceramiki i innych rzemiosł. I mali, i duzi goście znajdą tam coś ciekawego dla siebie. Na placu przy kościele w Medyni Głogowskiej odbędą się także m.in. pokazy garncarskie, projekcje archiwalnych filmów o zagłębiu garncarskim, inscenizacje teatralne opowiadające o tym, jak dawniej handlowano glinianymi naczyniami. Dawny klimat przywoła również objazdowy koncert na bryczkach Zespołu Śpiewaczego i Kapeli Wolanie. Dzięki tym atrakcjom dziadkowie przypomną sobie czasy dzieciństwa i młodości, a wnuki poczują namiastkę świata, którego już nie ma. Kto wie, może dzięki temu wnuki chętniej posłuchają opowieści swoich babć i dziadków?

   Dzieci uwielbiają zabawy plastyczne, więc dla wielu warsztaty ceramiczne mogą okazać się „tym, co tygrysy lubią najbardziej”. Lepienie w glinie sprawia przecież wiele frajdy. Nie tylko najmłodszym. Zaplanowano także warsztaty kulinarne,  podczas których będzie można posmakować potraw przygotowanych w glinianych naczyniach.Imprezę uatrakcyjnią konkursy – na największy gliniany dzban, oraz  na gliniany lampion. Nie zabraknie również koncertów. Na scenie pojawią się Karczmarze, Late On Time, Yellow Horse. Taka muzyczna różnorodność spodoba się osobom z różnych pokoleń.

   W czasie Jarmarku będzie można także wybrać się na małą wycieczkę po okolicy i zwiedzać z przewodnikiem m.in. Galerię Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, pracownie garncarskie oraz kościół w Medyni Głogowskiej z ceramicznymi mozaikami, którego wystrój jest naprawdę unikalny. Warto więc wybrać się z całą rodziną na Jarmark Garncarski.

   Tegoroczne wydarzenie otrzymało wsparcie finansowe ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury zaś partnerem zostało Województwo Podkarpackie.

GOKiR w Czarnej

 

Post Author: Adam Kunysz