Franciszek Frączek “Moja droga do wolności” – premiera filmu w Rakszawie

   Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego Van Pur zapraszają na premierę filmu – Franciszek Frączek “Moja droga do wolności”. Starosta Łańcucki objął wydarzenie Patronatem Honorowym. 

Reklama

  “Materiał filmowy jest historią 96 – letniego Franciszka Frączka, który od 73 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, w Huntingdon w hrabstwie Cambridgeshire a pochodzi z Rakszawy. To człowiek, którego losy wiodą przez wojnę, liczne kraje Europy, w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Dla Polaków, szczególnie tych żyjących na emigracji, jest on wspaniałym przykładem człowieka, który nigdy nie zapomniał skąd pochodzi, gdzie są jego korzenie i pomimo swojego wieku i tylu lat poza Polską, włada piękną polszczyzną.

Historia pana Franciszka jest tą, którą dziś już niezwykle rzadko możemy usłyszeć. Raczej czytamy o niej z podręczników do historii. Ale tam, nie ma takich emocji, wzruszeń, nie ma żywego człowieka. To, co chcemy pokazać w naszym filmie zawiera się w tych słowach: mimo burz dziejowych, bolesnych doświadczeń i życia poza ojczyzną Polska jest zawsze żywa w sercach powojennych emigrantów, a na pewno w sercu pana Franciszka Frączka”.

Autorzy projektu: Daniel Guz, Monika i Grzegorz Wiącek

Post Author: Adam Kunysz