Kolejny sukces łańcuckiej artystki

   Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W 2005 roku ukończyła studia w PWSZ w Przemyślu na kierunku filologia polska oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza.

Reklama

    Łańcucianka – Barbara Porczyńska – bo o niej mowa – dwukrotnie otrzymała  stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma w swoim dorobku 19 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz plenerach międzynarodowych. Otrzymała wiele nagród m.in.: Wyróżnienie za zestaw prac „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2020 BWA Rzeszów, Wyróżnienie Honorowe Podkarpackiej Zachęty na V Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje Rzeszów 2019, Wyróżnienie Honorowe Jury Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” 2012 oraz Nagroda Specjalna Muzeum Sztuki w Miszkolcu czy I miejsce Artist Event „Belle Époque” Bad Gastein Austria 2012. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

   Publikuje w piśmie literacko-artystycznym FRAZA, a w latach 2011 – 2018 była Redaktor Naczelną  biuletynu informacyjnego rzeszowskiego okręgu ZPAP „Sztuka i Życie”. Od 2019 roku –  doktorantką Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na motywach jej twórczości powstaje film dokumentalny „MaMalarka” w reżyserii . Katarzyny Mazurkiewicz.

    Do pasma sukcesów artystycznych Barbary Porczyńskiej doszedł ostatnio kolejny. Jej prace  zostały zakwalifikowane do finału  międzynarodowego konkursu organizowanego przez King Hous Gallery w UK. Sukces jest tym większy, że spośród ponad 500 nadesłanych prac autorów  z 40 krajów,  do finału zakwalifikowano tylko 20 osób. Wystawa finalistów odbędzie się w pięknym i historycznym miejscu urodzin Szekspira : Stratford-Upon-Avon w Wielkiej Brytanii.

   W najbliższy piątek 12. lutego br. w Biurze Wystaw Artystycznych  Galeria Sanocka,  prezentowana będzie kolejna wystawa prac Barbary Porczyńskiej zatytułowana “Rytuały Codzienne”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00, a prace łańcuckiej artystki będzie można obejrzeć do 12. marca br.

Fot. AGNIESZKA  PIECKO – ŻAK

 

Post Author: Adam Kunysz