Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Łańcucie

   W piątek 17 września Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprasza na Dzień Otwarty Funduszy Europejskich. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: „Łańcut – odkryj dzieje niezwykłego miasta”.

Reklama

   Z tej okazji po raz pierwszy w tym roku łańcuckie Muzeum jednorazowo udostępni turystom zbiory Działu Historii Miasta i Regionu, w tym ekspozycję 10 Pułku Strzelców Konnych, znajdujące się w d. Kasynie Urzędniczym (wejście od ul. Zamkowej).

   Dział Historii Miasta i Regionu to okazja do tego, aby poznać bliżej dzieje Łańcuta. Wśród wojskowych eksponatów zgromadzonych na wystawie, zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in.: skórzaną kurtkę oraz niemiecki hełm z 1916 r., używany przez żołnierzy 10 Brygady Maczka, naturalnej wielkości figurę konia wraz z podręcznym wyposażeniem ułana oraz oryginalną lancę polskiego kawalerzysty.

   Natomiast w części poświęconej dziejom miasta i regionu znajduje się np. gabinet Stanisława Gepnera – oficera i dyrektora Muzeum – Zamku w Łańcucie, a także współtwórcy Muzeum Wojska w Warszawie (obecnie Muzeum Wojska Polskiego). Turyści poznają także wystrój wnętrza pokoju najbogatszego mieszkańca Łańcuta oraz wygląd i wyposażenie łańcuckiego zakładu fryzjerskiego z I poł. ubiegłego wieku.

   Piątkowe zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od godz. 12:00 do 14:00 (ostatnie wejście o 13:30). Wydarzenie będzie odbywać się w reżimie sanitarnym. Na ekspozycji jednorazowo może przebywać 20 osób. Bilet w cenie 0,50 zł będzie można kupić bezpośrednio w d. Kasynie Urzędniczym.


   Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego Kasyna Urzędniczego zakończyła się w 2010 r. Realizacja prac była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

MZ Łańcut

Fot. ADAM  KUNYSZ

Post Author: Adam Kunysz