Stracili pieniądze podczas internetowej sprzedaży

Od początku grudnia do łańcuckiej komendy zgłosiły się już dwie osoby, które straciły pieniądze podczas internetowej sprzedaży. Obaj pokrzywdzeni padli ofiarą wyłudzenia danych po kliknięciu w link przesłany przez przestępców.

Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy robieniu zakupów i płatności przez internet. Szczególnie w okresie przedświątecznym wrasta aktywność cyberprzestępców. Wiele osób mimo zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru. Jednak ofiarą oszustów padają też osoby sprzedające swoje rzeczy w internecie. Tylko w ostatnich dniach dwoje mieszkańców naszego powiatu straciło w ten sposób po kilka tysięcy złotych. 

Reklama

Mechanizm tych przestępstw był podobny. Ze sprzedawcą, który wystawił towar na portalu ogłoszeniowym skontaktował się potencjalny kupiec. W trakcie wymiany wiadomości oszust wysłał link, który po kliknięciu przekierował sprzedawcę na fałszywą stronę bankowości elektronicznej. Pokrzywdzony wpisał tam dane do logowania, jak również wysłane przez bank kody operacyjne otrzymane telefonicznie.

To wystarczyło aby przestępca z konta sprzedawcy dokonał przelewów na kilka tysięcy złotych. Przestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe strony portali aukcyjnych, bankowości internetowej, operatorów płatności, czy  firm kurierskich aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych do kont bankowych czy kart kredytowych na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła. Naszą czujność powinna również zwrócić prośba o weryfikację i zalogowanie się na nasze konto przez podany link, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę.

KPP Łańcut

 

Post Author: Adam Kunysz