Babski Wieczór – czyli spotkanie ze sztuką w Czarnej

To były dwa wyjątkowe dni ze sztuką na najwyższym poziomie. Za nami Babski Wieczór, który po dwuletniej przerwie przyciągnął do Ośrodka Kultury w Czarnej prawdziwe tłumy.

Reklama

11 oraz 12 marca podczas spotkań przygotowanych z okazji Dnia Kobiet, miał miejsce wernisaż wystawy obrazów Niny Zielińskiej –Krudysz. Wystawa pn. „Schowaj matko suknie moje”, będąca częścią projektu „Ciche bohaterki”, jest jak ją sama autorka określa współczesną malarską opowieścią o sile, cierpieniu i odwadze kobiet powstania styczniowego. Autorka inspiracji szukała w tragicznych historiach kobiet, które zaangażowały się w walkę i pomoc oraz głośno manifestowały swój sprzeciw wobec niewoli. Najbardziej poruszające losy kobiet przybliżyła nam polonistka i miłośniczka historii Alina Woś.

Podczas wystawy można było również zobaczyć wybrane obrazy autorstwa artystki, która w 2022 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po chwili zadumy nad rolą kobiet w czasach największego zrywu niepodległościowego, przyszła pora na dużą dawkę śmiechu podczas premiery spektaklu przygotowanego przez Teatr Do Trzech Razy Sztuka. „Niesmaczna kolacja” na podstawie scenariusza Fracisa Vebera, jest dobrze nam znaną historią Pierre’a Brochanta – bogacza, człowieka sukcesu, znudzonego codziennym życiem, urządzającego ze swoimi przyjaciółmi cotygodniowe kolacje, na które wspólnie zapraszają tzw. życiowych nieudaczników. Konfrontacja ludzi sukcesu z osobami, którym nie wszystko w życiu się udało, dla tych pierwszych wydaje się być zabawna – łatwo jest przecież śmiać się z tych, którzy według nich są gorsi. Jednak życie bywa przewrotne. Ta przezabawna komedia to blisko dwie godziny świetnego humoru i doskonałej gry aktorskiej.

 Dziękujemy wszystkim obecnym, zaproszonym gościom oraz mediom, które objęły patronatem medialnym nasze wydarzenie.

Wystawa „Schowaj matko suknie moje” jest pierwszym elementem projektu „Ciche Bohaterki” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Obrazy będzie można oglądać w Czarnej do końca marca. Następnie cała wystawa będzie prezentowana m.in. w Rzeszowie i Pińczowie.

GOKiR Czarna

Zdjęcia: Joanna Ruszel – Fotografia

 

Post Author: Adam Kunysz