Sprzedawca ofiarą internetowego oszusta

Łańcuccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność podczas internetowych sprzedaży. Coraz częściej ofiarą oszustów padają osoby, które same wystawiły towar do sprzedaży i kliknęły w link przesłany przez potencjalnego kupca. W taki sposób mieszkaniec naszego powiatu stracił prawie 4 tysiące złotych.

W sobotę do łańcuckiej komendy zgłosił się mężczyzna, który stracił pieniądze podczas próby internetowej transakcji. Pokrzywdzony wystawił towar do sprzedaży na jednym z portali ogłoszeniowych. Szybko pojawił się potencjalny „kupiec”, który zaproponował, że sam opłaci przesyłkę i wyśle po nią kuriera. Aby otrzymać pieniądze i zatwierdzić przesyłkę, sprzedający musiał tylko wejść w link przesłany w wiadomości i podać dane karty płatniczej i konta bankowego celem weryfikacji. 

Reklama

Wyłudzone dane posłużyły oszustowi do dokonania internetowej transakcji z rachunku sprzedającego. W ten sposób pokrzywdzony stracił prawie 4 tysiące złotych. Przestępca przejął również dostęp do jego konta bankowego. 

To już kolejny przypadek, kiedy ofiarą oszustów padają osoby chcące sprzedać swoje rzeczy w internecie. Przestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe strony portali aukcyjnych, bankowości internetowej, operatorów płatności, czy  firm kurierskich, aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. 

Nie podawajmy również danych do kont bankowych czy kart płatniczych na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła. Naszą czujność powinna również zwrócić prośba o weryfikację i zalogowanie się na nasze konto przez podany link, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę.

KPP Łańcut
 

Post Author: Adam Kunysz