Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną

Wczoraj, 10. września br. w Markowej, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów. Organizatorzy szacują, że w nabożeństwie wzięło udział blisko 35 tys. wiernych.

Reklama

24 marca 1944 r., za pomoc i ukrywanie Żydów, niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej. W trakcie masakry zabito 17 osób – w tym rodzące się dziecko.

W rocznicę zbrodni obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, ustanowiony przez Parlament w 2018 r. z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Zgodnie z decyzją Papieża Franciszka beatyfikowanych zostało  dziewięcioro członków rodziny Ulmów. Proces wyniesienia na ołtarze trwał 20 lat. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy godność błogosławionych otrzymała cała rodzina.

Formułę beatyfikacyjną, z mandatu papieża Franciszka, odczytał kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych: „…naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy… obdarzeni byli tytułem Błogosławionych”.

Do zgromadzonych w Markowej zwrócił się prezydent Andrzej Duda.

 Chcę podziękować w imieniu państwa, bo ta dzisiejsza uroczystość ma głęboki wymiar duchowy związany z naszymi przekonaniami religijnymi, naszą wiarą, naszymi zobowiązaniami z tej wiary wynikającymi, ale ma także ogromnie ważny wymiar państwowy z punktu widzenia podkreślenia w sposób dobitny, instytucjonalny prawdy historycznej o czasach niemieckiej, hitlerowskiej okupacji polskich ziem w czasie II wojny światowej, o ówczesnym zbrodniczym niemieckim prawodawstwie na tej ziemi, które to prawodawstwo było podstawową przyczyną tej tragedii i tej straszliwej zbrodni, jaka została popełniania na polskiej rodzinie – podkreślał po zakończeniu nabożeństwa prezydent Andrzej Duda.

Postawę Ulmów i rangę wydarzenia w Markowej komentowała także wojewoda Ewa Leniart.

– Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia, będącego zwieńczeniem wieloletnich starań ludzi, którzy przekazywali prawdę o wielkiej ofierze Wiktorii i Józefa Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci. Postawa Ulmów jest dla nas symbolem człowieczeństwa w mrocznych czasach, jakie na polskich ziemiach nastały wraz niemiecką okupacją – komentowała wydarzenie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W beatyfikacji wzięło udział 35 tys. wiernych

Beatyfikacja była wielkim przedsięwzięciem dla służb odpowiadających za bezpieczeństwo uczestników nabożeństwa. Zgodnie z poleceniem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, od kwietnia, cyklicznie odbywały się posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w zabezpieczenie uroczystości. Setki funkcjonariuszy Policji, Służby Ochrony Państwa, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, ratowników medycznych i wolontariuszy to obraz tego z jak wielkim przedsięwzięciem mieliśmy do czynienia. Odpowiednie przygotowanie i profesjonalizm służb zagwarantował bezpieczny i niezakłócony przebieg wydarzenia – mówiła Ewa Leniart podsumowując akcję.

W działania zaangażowanych było m.in. 650 policjantów, ponad 450 strażaków, 110 zastępów straży pożarnych z 14 powiatów, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „LEŻAJSK”. Policja szacuje, że w uroczystości uczestniczyło 35 tys. wiernych.

Upamiętnienie w Jagielle–Niechciałkach

Po zakończeniu mszy beatyfikacyjnej, na Cmentarzu Wojennym Ofiar Hitleryzmu 1939–1945 w Jagielle–Niechciałkach, odbyło się spotkanie modlitewne z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Modlitwę poprowadził Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonicznych kard. Marcello Semeraro, i kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Podczas spotykania odsłonięto Pomnik Pamięci Żydów Obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych w Markowej w latach 1942–1944 przez funkcjonariuszy niemieckich formacji okupacyjnych.

Podkarpacki UW

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz