Obchody Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu w Markowej

24 stycznia 2024 r. w ramach obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej odbyła się uroczystość poświęcona ofiarom Holocaustu i ratującym ich Polakom.W uroczystościach uczestniczył dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie jako współorganizator XVI obchodów tych dni na Podkarpaciu.
 
Podczas spotkania na Ścianie Pamięci przed Muzeum odsłonięte zostały kolejne tabliczki z nazwiskami Polaków ratujących Żydów, uznanych przez Instytut Yad Vashem za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata: ks. Zygmunt Dziedziak, Michał i Rozalia Kopacz oraz Maria Kowalska, którzy uratowali w latach II wojny 13 członków żydowskich rodzin. Podczas uroczystości odmówiono również modlitwy za ratujących i ratowanych.
 
W trakcie uroczystości na Placu Pamięci przed Muzeum w Markowej złożone zostały również kwiaty przy tablicy poświęconej pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli.
IPN Rzeszów

Post Author: Adam Kunysz