Jabłonka z Podkarpacia będzie rosła w Ogrodach Watykańskich

Jabłoń, jako znak pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w tym o Rodzinie Ulmów będzie rosła w Watykanie. Dziś w Ogrodach Watykańskich odbyła się symboliczna uroczystość sadzenia drzewka.

Reklama

W tym skromnym, ale znaczącym i historycznym wydarzeniu wzięli udział m.in. kardynał Pietro Parolin – Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, Grażyna Ignaczak-Bandych – Szef Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski – Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz marszałek Władysław Ortyl wraz z przewodniczącym Sejmiku Jerzym Borczem i radnym Krzysztofem Feretem, a także Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN. Podczas uroczystości w ogrodach watykańskich byli również Damian Drąg, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, który koordynuje wraz z urzędem marszałkowskim akcję sadzenia drzewek jabłoni oraz Narcyz Piórecki, dyrektor Aroboretum w Bolestraszychach, które jabłonki przygotowało do sadzenia. 

Rodzina Ulmów dała “przykład miłości ewangelicznej, przeżywanej do końca, aż do daru z życia”. To wzór dla nas wszystkich, także w czasach, w których żyjemy – mówił podczas uroczystości w ogrodach watykańskich sekretarz stanu Pietro Parolin.

Jesteśmy w centrum chrześcijańskiego świata i właśnie w tym miejscu jabłonka z Podkarpacia będzie przypominać o wyjątkowej postawie, skromnej rodziny z Markowej. Chcemy, aby tu Watykanie także pozostał trwały ślad tej niezłomnej postawy, bohaterskiej rodziny. Bardzo się cieszę, że ten wyjątkowy, symboliczny akt zaszczycił swoją obecnością kardynał Pietro Parolin. Drzewko, jak również obraz Błogosławionej Rodziny Ulmów, to także wyraz naszej wdzięczności za beatyfikację – powiedział marszałek Władysław Ortyl.  

Akcję sadzenia drzewek pod hasłem „Po owocach ich poznacie” zainicjował marszałek Władysław Ortyl. Inicjatywa ma uczynić z drzewa jabłoni symbolu pamięci o Polakach ratujących Żydów, w tym w szczególności o Rodzinie Ulmów. Posadzenie drzewka w Watykanie właśnie w tym miesiącu ma szczególną wymowę, ponieważ już 24 marca przypada 80. rocznica brutalnego mordu niemieckich nazistów na Rodzinie Ulmów. Wiktoria i Józef zginęli z rąk hitlerowskich oprawców za to, że pod swoim dachem udzielili schronienia żydowskim rodzinom podczas II wojny światowej.     

Dziś w Watykanie oficjalnie, aktu sadzenia drzewka w imieniu Prezydenta RP dokonała Grażyna Ignaczak-Bandych, Szefowa Kancelarii Prezydenta RP.Historia tego męczeństwa przejmuje grozą, jednak przede wszystkim jest to opowieść o miłości zwyciężającej strach, o dobru silniejszym od zła, rodziny Ulmów oraz tysięcy podobnych i cichych bohaterów. My Polacy chcemy oddać im cześć, ocalić ich od zapomnienia oraz przybliżyć ich postaci ludziom na wszystkich kontynentach. Chcemy, aby ta heroiczna miłość bliźniego była światłem nadziei dla wszystkich lękających się zła rozpanoszonego na świecie. Temu służy zainicjowana na Podkarpaciu akcja pod hasłem “Po owocach ich poznacie”. Jej uczestnicy sadzą jabłonie, żywe, długowieczne, owocujące pomniki pamięci i wdzięczności poświęcone ludziom jakim byli Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej – to fragment listu Prezydenta Andrzeja Dudy, który został odczytany przez minister Grażynę Ignaczak- Bandych.

Wcześniej podkarpacka delegacja wzięła udział w audiencji generalnej, o czym wspomniał w swoim wystąpieniu papież Franciszek.

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, w szczególności delegację z Podkarpacia, przybyłą w związku z 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Z tej okazji odbędzie się w Ogrodach Watykańskich uroczystość posadzenia jabłoni, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę. Wszystkim z serca błogosławię – wybrzmiały słowa Ojca Świętego.

Po zakończeniu audiencji marszałek Władysław Ortyl wraz delegacją przekazali na ręce Ojca Świętego Franciszka obraz z wizerunkiem Błogosławionej Rodziny Ulmów. Jego autorką jest Maria Monikowska-Tabisz.

Dla mnie, matki czworga dzieci, rodzina była zawsze największą wartością. Heroiczna postawa Wiktorii i Józefa jest wzorem miłości bliźniego ponad życie swoje i swoich dzieci. Wzorem, który budzi mój podziw, ale jest też wielką inspiracją artystyczną. Jestem wdzięczna, że swoje uczucia mogłam przelać na płótno, które dziś ofiarowano w darze Jego Świątobliwości Franciszkowi – mówi Maria Monikowska-Tabisz.

Tomasz Leyko UMWP

Zdjęcia: Tomasz Leyko, Sebastian Kieszkowski

 

 

Post Author: Adam Kunysz