Dziś, 10. września mija 1. rocznica beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Dokładnie przed rokiem na placu obok stadionu w Markowej odbyła się uroczysta msza beatyfikacyjna, w której uczestniczyło ponad 30. tysięcy osób. W minioną niedzielę, 8. września br. w tym samym miejscu odbyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. W Mszy świętej, której przewodniczył metropolita przemyski ks. arcybiskup Adam Szal uczestniczyło ponad tysiąc osób.
Po zakończonej liturgii odbyły się dwa koncerty dziękczynne. Wystąpiła Grupa Muzyczno-Wokalna „Rozpaleni Duchem” z Sanoka oraz Chór i Orkiestra Kameralna „Nicolaus” z Kraczkowej. Zespół z Kraczkowej obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Na ponad dwugodzinny program koncertu “Nicolausa” złożyły się przeboje Ennio Morricone, Astora Piazzoli, Davida Fostera, a także kompozytorów polskich, m.in. Wojciecha Kilara, Piotra Rubika, Michała Lorenca, Seweryna Krajewskiego i repertuarów Andrea Bocellego, Céline Dion, Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka w nowych, niepowtarzalnych aranżacjach.
Partie solowe wykonali: Izabela Łukasik, Aneta Nurcek, Natalia Darkowska, Danuta Magoń-Opalińska, Anna Ryznar, Marta Stącel, Artur Nycz, Dawid Krzysztoń i Kacper Szczepański. Na sąsiedniej estradzie zatańczyli artyści Studia Tańca “Senso” z Rzeszowa.
Chórem i orkiestrą dyrygował założyciel “Nicolausa”, maestro Zdzisław Magoń, a prowadzili koncert – Izabela Fac i Marcin Bembenik.
A.K.
Fot. Adam Kunysz