
Wzmożone działania kontrolne pn. „Trzeźwy poranek” prowadzone były na terenie całego województwa podkarpackiego. W dzisiejszej akcji wzięli udział także policjanci z Łańcuta, którzy na drogach powiatu łańcuckiego zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze skontrolowali 946 kierowców.
Trzech mieszkańców powiatu łańcuckiego usiadło za kierownicą pomimo spożytego wcześniej alkoholu. U dwóch z nich badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Nietrzeźwi kierowcy poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo. Trzeci kierujący odpowie za wykroczenie. Policjanci zatrzymali im także prawa jazdy.
Za prowadzanie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna. Natomiast prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
Policja apeluje o rozwagę i powstrzymanie się od siadania za kierownicę po wypiciu alkoholu. Pamiętajmy, że może on nawet kilkanaście godzin utrzymywać się we krwi, a jego nawet niewielka ilość w organizmie osłabia naszą koncentrację i szybkość reakcji, co może być przyczyną wypadków drogowych.
KPP Łańcut

