Narodowe Czytanie “Wesela” w Łańcucie

   Wczoraj w całym kraju odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, akcji organizowanej od 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku jako lekturę do czytania wybrano dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele“.
    W Łańcucie Narodowe Czytanie poprzedził kilkunastominutowy koncert kapeli ludowej „Wysoczanie“. Organizatorami i inicjatorami akcji byli: Burmistrz Miasta Stanisław Gwizdak, Miejska Biblioteka Publiczna i II Liceum Ogólnokształcące, wspierani przez Miejski Dom Kultury.
    W ponad dwugodzinnym maratonie czytelniczym wzięło udział aż 70 lektorów – przedstawiciele miejscowych władz i instytucji, duchowni, samorządowcy, harcerze, nauczyciele i młodzież szkolna. Z sylwetką autora tego wybitnego dzieła i historią jego powstania zapoznała zebranych na łańcuckich plantach, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Anna Jęczalik-Jabłońska, po czym prowadząca czytelniczy spektakl Aleksandra Filipek zaprosiła burmistrza miasta Stanisława Gwizdaka do odczytania pierwszych fragmentów „Wesela“.
    Podobnie jak w minionym roku Narodowemu Czytaniu w naszym mieście towarzyszył kiermasz starej książki przygotowany przez MBP, na którym za symboliczną złotówkę można było nabyć ciekawe pozycje wydawnicze. Tuż obok stoiska z książkami oferowano pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania, a nieopodal w zaimprowizowanym studio fotograficznym i foto-budce, wykonywano pamiątkowe zdjęcia z symbolami „Wesela“.
    W przerwach pomiędzy odczytywanymi fragmentami dramatu Wyspiańskiego, uczniowie i absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego prezentowali niezwykle starannie przygotowane scenki rodzajowe z „Wesela“.
   Wszystkim, którzy mimo niezbyt sprzyjającej aury wzięli udział w Narodowym Czytaniu, podziękowanie i gratulacje złożyła zastępca burmistrza miasta – Joanna Rupar, zapraszając na kolejny czytelniczy maraton za rok.

Reklama

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz