Znakomici artyści koncertowali w Farze

    Coraz więcej słuchaczy gromadzą koncerty Łańcuckich Wieczorów Muzyki. Przed tygodniem w Kościele Parafialnym św. Józefa na Podzwierzyńcu wystąpiła para znakomitych wykonawców – Ewa Bąk (organy) i Marcin Ciszewski (kontratenor). Na program tego inauguracyjnego koncertu złożyło się dwanaście utworów znanych kompozytorów muzyki sakralnej, m. in.: Johannesa Brahmsa, Giulio Cacciniego, Franza Schuberta czy Samuela Rousseau.

Reklama

    Kolejny koncert, tym razem w Kościele Farnym św. Stanisława, odbył się w minioną niedzielę. Bezpośrednio po wieczornej mszy świętej Krzysztof Szczepaniak przedstawił trzech wykonawców: Wacława Golonkę – organistę, trębacza – Stanisława Dziewiora i śpiewaka – Marcina Wolaka.
    Wacław Golonka – to wybitny organista, laureat konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Pretorii. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Republiki Południowej Afryki. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, akademii muzycznych w Gdańsku, Poznaniu, Pradze i w Lipsku. Posiada tytuł doktora habilitowanego Akademii Muzycznej w Krakowie. Nagrał wiele płyt z muzyką organową i kameralną.
    Stanisław Dziewior – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie jest solistą – trębaczem w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach, z którą brał udział w wielu tournees w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Bierze udział w pracach jury wielu konkursów muzycznych. Jest profesorem klasy trąbki w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji.
     Marcin Wolak – ukończył studia muzyczne w w Krakowskiej Akademii Muzycznej, w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz oraz dodatkowo klasę organów. Ma w swoim repertuarze utwory muzyki dawnej i współczesnej. Współpracuje jako solista z chórem Polskiego Radia dla którego dokonał wielu nagrań archiwalnych. Od roku 1990 jest cenionym śpiewakiem kameralistą w Zespole Madrygalistów Capella Cracoviensis. Jest wykładowcą w  krakowskiej Akademii Muzycznej.
     W niedzielny wieczór, w łańcuckiej Farze ci znakomici artyści wykonali siedem utworów: Georga Friedricha Hendla, Franciszka Schuberta, Marcina Józefa Żebrowskiego i Johna Stanlyego. Szczególny aplauz zgromadzonych w świątyni słuchaczy wzbudziła brawurowo wykonana IX Symfonia f-moll na organy Feliksa Nowowiejskiego. Wacław Golonka dał prawdziwy popis swej wirtuozowskiej gry na tym instrumencie.
    Kolejny koncert w ramach Łańcuckich Wieczorów Muzyki odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 17 września o godz. 19.00.

(ak)
Fot. A.Kunysz

[Not a valid template]

 

Post Author: Adam Kunysz