Uroczysta przysięga klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2

     Dzisiaj w samo południe na łańcuckim Rynku uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im Jana Kochanowskiego złożyli tradycyjną przysięgę. Uroczystość poprzedziła msza święta w Kościele Farnym św. Stanisława, po czym uczestnicząca w niej młodzież poprzedzana Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Miasta Łańcuta udała się na Rynek, gdzie odbyła się oficjalna część tego doniosłego wydarzenia.

Reklama

     Po złożeniu meldunku o gotowości do przysięgi przez dowodzącego uroczystością kadeta Dawida Kozyrę, odegraniu hymnu i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, głos zabrała dyrektor szkoły Magdalena Styś-Litwin, która powitała przybyłych na uroczystość zaproszonych gości, rodziców  i nauczycieli.

     Kulminacyjnym punktem uroczystości była przysięga na sztandar szkolny, którą złożyło 24 uczniów dwóch klas – Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Informatycznego Była tu już 15 przysięga uczniów klas wojskowych, nad którymi patronat ma I batalion 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

     Po raz ósmy przysięgę złożyli uczniowie klasy o profilu policyjnym, działającej pod patronatem Komendy Powiatowej Policji, a po raz drugi wzięli w niej udział kadeci klasy o profilu strażackim, objęci patronatem Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie.

     Podczas uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali awanse na wyższe stopnie, oraz odznaki Wzorowego Kadeta, które wręczyła dyrektor Magdalena Styś-Litwin i starosta łańcucki Adam Krzysztoń. Z okazji przysięgi szkoła otrzymała liczne gratulacje, m. in. od posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha.

     Klasy mundurowe Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie z dużym zaangażowaniem włączają się w akcje charytatywne, pomagając potrzebującym. Wspólnie z władzami samorządowymi, parafiami, kołem PTTK czy Caritasem uczestniczą w organizowaniu imprez dla mieszkańców miasta, W ramach wolontariatu współpracują z Ośrodkiem Opiekuńczo Wychowawczym w Mrowli, podejmują akcje na rzecz bezdomnych zwierząt, współpracując ze schroniskiem w Boguchwale.

     M. in. za tę działalność szkoła została odznaczona Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medalem „Pro Memoria” przyznawanym przez Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych i medalem za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Ponadto jako jedyna szkoła w Polsce została uhonorowana nagrodą ”Świadek Historii” przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

    Warto wspomnieć, iż założycielem klas wojskowych był nieżyjący już dyrektor Janusz Kwolek – wielki przyjaciel młodzieży, którego dzieło szkoła tak pięknie kontynuuje. Jak co roku po zakończonej uroczystości delegacja młodzieży udała się na miejscowy cmentarz, by złożyć kwiaty na jego mogile.

     Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczennic szkoły.

Tekst i fot. Adam Kunysz

 

[Not a valid template]

Post Author: Adam Kunysz