Józefa Kogut uhonorowana statuetką św. Michała-Archanioła

     W miniony piątek, po wieczornej mszy świętej w Kościele Parafialnym św. Michała Archanioła miała miejsce miła uroczystość ogłoszenia werdyktu kapituły, która od 2002 roku przyznaje nagrodę honorową dla szczególnej osobowości, mogącej się poszczycić wybitnymi osiągnięciami w działalności społecznej, naukowej, sportowej, kulturalnej, artystycznej i popularyzatorskiej, dla dobra powiatu łańcuckiego. Tą nagrodą jest statuetka św. Michała Archanioła, którą po raz pierwszy wręczono Ojcu św. Janowi Pawłowi II, 24 października 2001 roku na placu św. Piotra w Rzymie, podczas pielgrzymki samorządowców i mieszkańców Ziemi Łańcuckiej.

Reklama

    W tym roku do tej prestiżowej nagrody nominowanych było 6 osób: Bogusława Bieniasz – założycielka i choreograf Zespołu Tańca Współczesnego Gracja, którym opiekuje się już od 25 lat, zdobywając liczne nagrody na festiwalach i przeglądach tanecznych w kraju i za granicą, Jan Jabłoński – inicjator powstawania szkolnych drużyn pożarniczych, entuzjasta rajdów rowerowych, były powiatowy organizator sportu, Józefa Kogut – działaczka społeczna, prezes Łańcuckiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Janina Kuźniar – związana z Kołem Gospodyń Wiejskich i Radą Sołecką w Albigowej, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW w Rzeszowie, Mateusz Szpytma – inicjator założenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, zastępca prezesa IPN w Warszawie, Zbigniew Trześniowski – pasjonat historii Łańcuta i powiatu, autor wielu książek o ich dziejach.

    Decyzją kapituły honorową statuetkę z rąk starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia odebrała Józefa Kogut. Tegoroczna laureatka od ponad 20 lat pracuje społecznie w kuchni albertyńskiej, a od 2006 roku jest prezesem łańcuckiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Jest inicjatorką wielu działań na rzecz ubogich i bezdomnych osób z powiatu łańcuckiego. Dla podopiecznych z którymi na co dzień spotyka się w siedzibie koła przy ul. Ottona z Pilczy, urządza wieczerze wigilijne, śniadania wielkanocne, pielgrzymki, organizuje kwesty, zbiórki żywności, upowszechnia idee, które głosił św. Brat Albert.

   Uroczystość uświetnili: obchodzący jubileusz pięciolecia swojej działalności parafialny Chór „Gaudete”, solistka Sylwia Wojnar, Jolanta Filar-Choińska (organy), Łańcucki Zespół Smyczkowy oraz trio instrumentów dętych  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Łańcuckiego Towarzystwa Muzycznego.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

Post Author: Adam Kunysz