Szlakiem ikon w malarstwie i fotografii

 

     Po odejściu z czynnego życia zawodowego tutaj znaleźli miejsce na rozwijanie własnych pasji, na które podczas pracy zawodowej nie zawsze mieli czas. Rozwinęli ukryte talenty, a poprzez uczestniczenie w cotygodniowych zajęciach praktycznych nabyli nowe umiejętności. Słuchacze Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – bo o nich mowa – zgodnie twierdzą, że jesień życia może być twórcza i radosna. Dlatego większość z nich, oprócz uczestniczenia w wykładach i seminariach poszerzających wiedzę z różnych dziedzin nauki i kultury, ma na co dzień możliwość realizować swoje zainteresowania biorąc udział w zajęciach kilkunastu grup zainteresowań.

Reklama

     Blisko 50 0sób skupiają grupy – malarska i fotograficzna. Od kilku lat ich członkowie pod okiem instruktorów, doskonalą swój warsztat twórczy z na cotygodniowych zajęciach, a także na plenerach, organizowanych w atrakcyjnych miejscowościach Podkarpacia. W maju obydwie grupy  wzięły udział w plenerze w Sanoku. Fotoamatorzy utrwalali zabytkowe obiekty tego miasta i okolic, malarze zaś uczyli się m. in. pisać ikony. Powstało kilkadziesiąt prac, które po powrocie trzeba było jeszcze udoskonalić, bo zarówno fotografie jak i ikony nie od razu są gotowe do zaprezentowania.

     Plon tego pleneru w postaci kilkudziesięciu fotografii, obrazów malarskich i ikon można obecnie podziwiać na wystawie, która czynna jest w Filii Miejskiego Domu Kultury na Podzwierzyńcu. Na jej wernisaż przyszli – oprócz uczestników pleneru – także ich znajomi i przyjaciele, rodziny, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz instytucji kulturalnych, które na co dzień udzielają pomocy członkom obydwu grup.

     Wystawa miała piękną oprawę o która postarała się Dorota Chudzik – kierownik Filii MDK. Towarzyszyła jej płynąca z głośników cerkiewna muzyka, zaś w  kameralnej sali Kina za Rogiem można było obejrzeć multimedialną prezentację bogatego zbioru ikon z Muzeum Historycznego w Sanoku, przygotowaną specjalnie na wernisaż przez członka grupy fotograficznej – Józefa Bałtowskiego.

     Wystawa w Filii MDK na Podzwierzyńcu czynna będzie jeszcze tylko do 3 grudnia br. Warto obejrzeć ciekawe zdjęcia, obrazy, a przede wszystkim – chyba po raz pierwszy w naszym mieście – przepiękne ikony wykonane niezwykle kunsztownie przez  malarzy-amatorów, które mogłyby być ozdobą niejednego wnętrza.

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

 

 

Post Author: Adam Kunysz