Ruszyła rozbudowa łańcuckiego szpitala

     W październiku samorząd województwa podkarpackiego zawarł umowę ze spółką Centrum Medyczne na dofinansowanie największej w historii powiatu łańcuckiego inwestycji w służbę zdrowia. Choć od tego wydarzenia minęło zaledwie sześć tygodni, budowa już ruszyła.

Reklama

     – Dokładnie 19 października byłem tutaj, by w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego przekazać 10 mln złotych na rzecz tej niezwykle ważnej dla ziemi łańcuckiej inwestycji. Dziś z podziwem patrzę na tempo realizacji tego zadania – mówił Stanisław Kruczek członek zarządu odpowiedzialny za służbę zdrowia. 

     Obecnie przy Szpitalu Michała Archanioła trwają prace ziemne i fundamentowe. Przedstawiciel wykonawcy zapewnia, że pierwsze elementy konstrukcyjne pojawią się jeszcze w tym roku.

     Ostatniego dnia listopada na placu budowy dokonano symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod oddział anestezjologii i intensywnej terapii, blok operacyjny oraz pozostałe oddziały. Z tej okazji do władz powiatu łańcuckiego oraz spółki Centrum Medyczne trafił list okolicznościowy od marszałka Władysława Ortyla. Marszałek pogratulował  adresatom aktywności i konsekwencji działania: „To one pozwoliły stworzyć projekt, który dostosowuje jakość usług zdrowotnych, świadczonych przez szpital, do standardów europejskich, zwiększając dostępność świadczeń, z jakich mogą korzystać mieszkańcy powiatu i regionu”.

      Stanisław Kruczek podkreślił, że dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnego Województwa Podkarpackiego do samorządów powiatowych trafiło 160 mln zł na inwestycje w szpitale. Jednak, by pozyskać te środki, samorządy musiały ok. 120 mln zł dodać z własnych budżetów.

     – Powiat łańcucki pod tym względem zasługuje na szczególne uznanie, bo wartość  realizowanej tu inwestycji wynosi aż 50 mln zł, co jest ewenementem na Podkarpaciu jeśli chodzi o zaangażowanie władz lokalnych w poprawę standardu leczenia pacjentów – mówił Stanisław Kruczek.  

     Starosta Adam Krzysztoń dziękując władzom wojewódzkim za pomoc, podkreślił, że budowa szpitala jest możliwa także dzięki wsparciu państwa. Inwestycja jest kredytowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, co bardzo ograniczy koszty obsługi wieloletniego kredytu jaki został zaciągnięty na realizację tego zadania. 

Realizacja projektu powinna zakończyć się w październiku 2018 r.

Tekst i zdjęcia: Jakub Czarnota

    

 

 

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz