Rozpoczęli sezon turystyczny

     W minioną sobotę łańcuccy turyści skupieni w tutejszym Oddziale PTTK rozpoczęli tegoroczny sezon turystyczny. Trasa pierwszej krajoznawczej eskapady prowadziła przez malownicze tereny powiatów – łańcuckiego, przeworskiego i przemyskiego.

Reklama

     Pierwszą miejscowością, którą odwiedziła ponad dwudziestoosobowa grupa wycieczkowiczów była pobliska Tarnawka, gdzie znajdują się cztery malowniczo położone wśród lasów stawy, będące prawdziwym rajem dla wędkarzy.

     Następnym etapem podróży była miejscowość Hadle Szklarskie. Tu obiektem zainteresowania uczestników wycieczki był murowany dwór, wzniesiony w latach 20. XX w. z inicjatywy Piotra Łastowieckiego, właściciela majątku od końca XIX wieku. Po II wojnie światowej cały ocalały zespół dworski, w skład którego wchodzą jeszcze kuźnia, stajnia oraz oranżeria należał do Skarbu Państwa. Od 2007 roku jest własnością gminy Jawornik Polski.

     Jedną z atrakcji turystycznych Podkarpacia jest najdłuższy i najstarszy tunel  kolejki wąskotorowej w Europie. Znajduje się on w miejscowości Szklary i ma 602 m długości. W sezonie letnim przejeżdża przez niego od czasu do czasu turystyczny pociąg „Pogórzanin” z Przeworska do Dynowa. I to on był następnym punktem na trasie sobotniej wycieczki członków i sympatyków łańcuckiego PTTK

     Kolejne miejsca, które odwiedzili podczas pierwszej tegorocznej wycieczki to: drewniany, modrzewiowy kościółek w Bachórzcu, pięknie odrestaurowany zamek Krasickich w Dubiecku z restauracją serwującą wyśmienite potrawy i znajdujące się w pobliżu Muzeum Minerałów i Skamieniałości Roberta Szybiaka, przełomową dolinę Sanu w Słonnem, klasycystyczny dwór Dębińskich w Nienadowej, zabytkową drewnianą cerkiew w Piątkowej, zaś w drodze powrotnej –  ruiny zamku Stadnickich w Dąbrówce Starzeńskiej i Dynów.

     Na kolejną wycieczkę łańcucki Oddział PTTK i jego znakomity przewodnik mgr Tadeusz Barnat  zapraszają już za dwa tygodnie, w sobotę 21 kwietnia.  

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz