Inauguracja Łańcuckich Wieczorów Muzyki

    Dwóch znakomitych wykonawców – Georgij Agratina i Robert Grudzień, zaprezentowało  wczoraj swój kunszt muzyczny podczas wieczornego koncertu w Kościele Parafialnym św. Józefa, który zainaugurował tegoroczne Łańcuckie Wieczory Muzyki. Ich sylwetki oraz dokonania artystyczne przedstawił prowadzący koncert Krzysztof Szczepaniak.

Reklama

    Georgij Agratina z pochodzenia Mołdawianin, to światowej sławy multiinstrumentalista, dyrygent i kompozytor koncertujący niemal na całym świecie. Jest jednym z dwóch w Europie wirtuozów gry na fletni Pana. Od lat współpracuje ze znakomitym organistą Robertem Grudniem, z którym nagrał sześć CD. Jest światowym autorytetem gry na cymbałach, Występował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem, Wiesławem Ochmanem, Konstantym Andrzejem Kulką, Małgorzatą Walewską. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie.

     Robert Grudzień to znakomity organista, solista Filharmonii Lubelskiej. Koncertuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, Europie i na wielu kontynentach. Występuje m. in. z: Teresą Żylis-Gara, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest organizatorem 100 koncertów w ramach autorskiego ogólnopolskiego projektu „Zrozumieć Niepodległą” w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

    Obydwaj artyści występowali  w Łańcucie w minionym roku. Ich  koncert odbył się 30. września 2017 r. w Kościele Farnym. Tym razem zaprezentowali jednak zupełnie inny repertuar. Koncert rozpoczął polonez z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara. Usłyszeliśmy także poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”  Michała Kleofasa Ogińskiego, słynną Ave Maria Franciszka Schuberta, suitę rumuńską  (pamięci Jana Pawła II) Georgija Agratiny, romans h-moll Georgija  Swiridowa i Roberta Grudnia  preludium „Niepodległa 1918”.

    Wczorajszy koncert w kościele na Podzwierzyńcu został niezwykle serdecznie przyjęty przez słuchaczy, którzy domagając się bisów nagrodzili wykonawców owacją na stojąco.  Kolejny koncert w ramach Łańcuckich Wieczorów Muzyki odbędzie się w niedzielę 27 października. Na organach łańcuckiej Fary zagra profesor Władysław Szymański.

Tekst i fot. Adam Kunysz 

 

Post Author: Adam Kunysz