„Relacje Rumuńskiej Rodziny Królewskiej z Polską w starej fotografii” – wystawa w Muzeum-Zamku

   Zakończyły się już festiwalowe koncerty w Sali Balowej Muzeum-Zamku. Dzisiaj melomani udają się do Krasiczyna, gdzie na dziedzińcu tamtejszego zamku odbędzie się koncert plenerowy z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jutro zaś koncert w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, a w niedzielę na zakończenie 58. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie najpiękniejsze arie S. Moniuszki, G.   Bizeta, G. Verdiego i G. Pucciniego zaśpiewa znakomity tenor – Piotr Beczała, a towarzyszyć mu będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Reklama

   Tegorocznemu festiwalowi w łańcuckim zamku towarzyszyła otwarta 18. maja w galerii rzeźb antycznych ekspozycja zatytułowana „Relacje  rumuńskiej Rodziny Królewskiej z Polską w starej fotografii”, którą zorganizowano w 100-lecie polsko-rumuńskich   stosunków dyplomatycznych. Jest to pierwsza tego typu wystawa w Polsce, na której można oglądać zdjęcia wykonane w latach dwudziestych ubiegłego wieku oraz fragmenty wspomnień królowej Marii zachwyconej pobytem królewskiej pary rumuńskiej w łańcuckiej rezydencji w dniach 27 i 28 czerwca 1923 roku.    

   Na otwarcie wystawy przybyły: dr Anca Beatrice Todireanu – prezydent Stowarzyszenia Romania Culturala i  Sabra Daici – dyrektor  Rumuńskiego Instytutu Kultury, które w imieniu organizatorów powitał dyrektor Muzeum-Zamku Wit Karol Wojtowicz. Wystawa udostępniana będzie turystom podczas zwiedzania zamkowych wnętrz.

Tekst i fot. Adam Kunysz

Post Author: Adam Kunysz