Nowy most w Czarnej przekazany do użytku

Mieszkańcy powiatu łańcuckiego mogą już jeździć po nowym moście na Wisłoku, który powstał w Czarnej. Zastąpił on starą przeprawę przez rzekę, na której było ograniczenie tonażu. Nowy most zastąpił wysłużoną konstrukcję, która ze względu na niewystarczającą nośność i parametry geometryczne nie odpowiadała obowiązującym wymogom i potrzebom transportowym. Przeprawa została wybudowana w zmienionej lokalizacji i wraz z dojazdami tworzy nowy odcinek drogi wojewódzkiej DW881.

Reklama

W uroczystym otwarciu inwestycji, która odbyła się 23 września, uczestniczyli: parlamentarzyści: Halina Szydełko, Wojciech Buczak, Mieczysław Miazga, Kazimierz Gołojuch, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, wójt gminy Czarna Edward Dobrzański oraz przedstawiciele okolicznych samorządów. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus. Na otwarcie przyszły także dzieci i młodzież z miejscowej szkoły.

– Nie tak dawno wbijaliśmy symboliczną łopatę pod tę inwestycję, pod ten most, a już dzisiaj możemy spokojnie oddać go do właściwej eksploatacji. Ważne są autostrady, drogi szybkiego ruchu, ale równie ważne są takie lokalne szlaki – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając, że przy takich zadaniach liczy się dobra współpraca samorządów i instytucji.

W imieniu parlamentarzystów obecnych na otwarciu głos zabrał poseł Kazimierz Gołojuch:

– Inwestycja ta była oczekiwana od ponad 30 lat. Nie tylko mieszkańcy Czarnej, powiatu łańcuckiego, ale wszyscy poruszający się drogą Łańcut-Sokołów – marzyli o tym, żeby bezpiecznie z odpowiednim tonażem przejechać przez most w Czarnej.

– Ten most, dzięki temu, że ma dobrą nośność, daje możliwość szybkiego poruszania się pomiędzy centrum województwa, a jego wschodnią częścią. Gratuluję panie marszałku niezwykle ważnej inwestycji – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

– Dziękuję za wszystkie inwestycje w powiecie, za tyle dobra, które się wydarzyło dzięki udanej współpracy – podkreślał Adam Krzysztoń starosta łańcucki.

– To co było marzeniem, stało się faktem. Kilka lat temu nikt nie liczył, że tak piękny most będzie w tak krótkim okresie czasu zaprojektowany, wykonany i oddany do użytku – mówił Edward Dobrzański, wójt gminy Czarna.

Powstały most prowadzi drogę wojewódzką 881 przez rzekę Wisłok. Posiada jezdnię o szerokości 7 metrów, a także obustronne ścieżki rowerowe z możliwością ruchu pieszego o szerokości prawie 3 metrów. Bezpieczeństwo na obiekcie zwiększają balustrady i bariery ochronne. Wybudowany obiekt jest także oświetlony.

Podstawowe parametry techniczne mostu:

  • Nośność: klasa „A”, tj. 50 ton,
  • Długość całkowita: 166,60 m,
  • Szerokość całkowita pomostu: 16,20 m,
  • Szerokość jezdni: 2×3,00 m,
  • Szerokość ciągów pieszo-rowerowych: 2×2,90 m.

Budowa przeprawy na Wisłoku to jedno z zadań wchodzących w zakres większego projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wartość robót wyniosła prawie 25 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO to prawie 21 mln zł. Inwestorem było Województwo Podkarpackie – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, a budowę realizowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BANIMEX” i AZI-BUD.

MONIKA  KONOPKA

Zdjęcia: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Post Author: Adam Kunysz