XI Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec”

   Prawie 300 tancerzy, muzyków i miłośników folkloru  spotkało się 8 października na XI Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec”.  Przybyli aby dokonać konfrontacji wzajemnych dokonań w dziedzinie folkloru.

   Przez osiem lat „Garniec” był przeglądem wojewódzkim. W 2018 roku rozszerzywszy zasięg terytorialny stał się przeglądem międzywojewódzkim obejmując obok naszego także województwa: małopolskie, lubelskie i świętokrzyskie. W tym roku dołączyły jeszcze województwa: małopolskie i lubuskie. Pomysłodawczynią i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest od samego początku Urszula Opałka – kierownik i choreograf ZPiT „Mały Łańcut”. Organizatorem zaś Miejski Dom Kultury w Łańcucie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Łańcut”, a honorowy patronat sprawuje Burmistrz Miasta Łańcuta.

Reklama

    W konkursie, który  odbył się w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie wzięło udział 16 zespołów w trzech kategoriach wiekowych, obejmujących dzieci i młodzież od przedszkolaków do 19 roku życia. W składzie jury byli: Romuald Kalinowski – przewodniczący jury – choreograf kat. „S”, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, kierownik artystyczny ZPiT „Resovia Saltans” Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyrektor 4 – letniego Polonijnego Studium Choreograficznego dla Polonii. Edyta Śliwa  –  od 2002 roku kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca “Hanka” z Miejsko Gminnego Domu Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim. Ukończyła podyplomowe studia choreograficzne z tańca ludowego i współczesnego przy Uniwerytecie Rzeszowskim.  Tomasz Sądaj  –  muzyk, kompozytor, kontrabasista, tubista, kapelmistrz Kameralnej Orkiestry Dętej w Soninie. Aktualnie kontrabasista w Kapeli Ludowej MDK, Kapeli Ludowej Markowianie, Ra-moll Old Ja zz Band.

   Zespoły otrzymały nagrody finansowe, które zagwarantowane były dzięki wsparciu dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, Burmistrza Miasta Łańcuta, dyrektora Miejskiego Domu Kultury, oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Łańcut”. Każdy zespół otrzymał również pamiątkowy garniec gliniany wypełniony słodyczami. Gliniane garnce od 12 lat wykonuje Andrzej Plizga z Medyni Głogowskiej Słodkości niezmiennie od początku dostarcza  uczestnikom Firma Argo. Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe kierujemy do Pana Szczepana Kozłowskiego Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Łańcucie.

    Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TV Łańcut, Lancut.org, Fb Miejski Dom Kultury w Łańcucie i Bliska TV, dzięki której wiele osób z różnych części świata mogło śledzić zmagania uczestników podczas transmisji na żywo. Podziękowania kierujemy też do firmy Widamid i Restauracji „U Sołtysa”. Jury pełne uznania dla wszystkich uczestników przeglądu gratulowało laureatom. Wszystkim życzyło dalszych osiągnięć i sukcesów w artystycznych przedsięwzięciach składając podziękowania opiekunom artystycznym i nauczycielom za olbrzymi wkład jaki włożyli w przygotowanie swych podopiecznych do konkursu. Piękna tego dnia pogoda sprzyjała dobrej zabawie i wspaniałym nastrojom a pozytywna energia i niezapomniane wrażenia dały wszystkim poczucie powrotu do normalnego funkcjonowania pomimo trudnych czasów.

   Po obejrzeniu 4 prezentacji w wykonaniu 4 zespołów w I kategorii wiekowej jury przyznało:

I miejsce – Zespół Tańca Ludowego “Mały Głusk” (gr. mł.) – “Widowisko obrzędowe”                          

II miejsce – Dziecięco – Mł. Zesp. Folklorystyczny “Piecuchy” – “Na podwórku”                                       

III miejsce – Zespół Tańca Ludowego “Rzeszowianka” – “Suita tańców lubelskich”                                        

III miejsce – “Biedronki z ochronki” – “Tańce i zabawy śląskie”

   Po obejrzeniu 8 prezentacji w wykonaniu 8 zespołów w II kategorii wiekowej jury przyznało:

I miejsce – Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” – „Tańce i śpiewy górali żywieckich”   

II miejsce – Zespół Tańca Ludowego “Rochy” – “Tańce lubelskie”                                                          

III miejsce – Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Piecuchy” – „W kręgu tańca i piosenki Lachów sądeckich”

   Jury postanowiło wyróżnić:

ZTL „Mały Głusk” – „Tańce lubelskie” (za interesującą prezentację tańców  lubelskich).                   

Zespół Mała Tęcza – „Co dzieci dawniej robiły” (za choreografię i dobry poziom wokalny).               

ZPiT „Chmielnickie kłosy – „Krakowiak” (za prezentację polskiego tańca  narodowego).                           

ZPiT „Markusy” – „Tańce przeworskie” (za interesujące opracowanie i prezentację tańców przeworskich.

ZPiT „Sokół – „Suita tańców lubelskich” (za interesujący dobór repertuaru).

   Po obejrzeniu 4 prezentacji w wykonaniu 4 zespołów w III kategorii wiekowej jury przyznało:

I miejsce – Zespół Tańca Ludowego  „Błażowiacy” – „Suita tańców rzeszowskich”

II miejsce – ZPiT „Kresy” – „Suita tańców lubaczowskich”                                                                               

III miejsce – ZPiT „Chorzelowiacy” – „Suita tańców przeworskich”

III miejsce – ZPiT ” Zagrodzianie” – „tańce rzeszowskie”

Tekst: URSZULA  OPAŁKA

Zdjęcia: ADAM  KUNYSZ

Post Author: Adam Kunysz