Uważajmy na oszustów podszywających się pod pracowników ONZ

Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę w kontaktach z osobami poznanymi w sieci. Przestępcy coraz częściej podszywają się pod różne osoby, aby wyłudzić od nas pieniądze. Tym razem mieszkanka powiatu łańcuckiego padła ofiarą fałszywego pracownika ONZ. Kobieta straciła ponad 250 tys. złotych.

W ostatnim czasie do łańcuckiej komendy zgłaszały się osoby, które padły ofiarą fałszywych pracowników banku. Rozmowa telefoniczna z oszustami skończyła się dla nich utratą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tym razem do kontaktu z ofiarą przestępcy wykorzystali jeden z popularnych portali internetowych oraz legendę na pracownika ONZ. Oszukana mieszkanka powiatu łańcuckiego straciła ponad 250 tys. złotych. 

Reklama

Mechanizm takich wyłudzeń jest zazwyczaj podobny. Oszust na jednym z portali społecznościowych zawiera znajomość, przedstawiając się jako pracownik, żołnierz, czy lekarz działający z ramienia ONZ. Z pokrzywdzoną kobietą kontaktuje się przeważnie w języku angielskim, w którym opowiada o swojej sytuacji życiowej, problemach oraz planach na przyszłość. Często mówi o tragediach, które go dotknęły, wzbudzając w ofierze litość i zaufanie. Dla uwiarygodnienia przesyła „swoje” zdjęcia, na których widać również dokumenty z logiem ONZ. 

Oszust przez dłuższy czas zawiązuje emocjonalną więź z ofiarą. Następnie zaczyna prosić o pieniądze, które mają umożliwić mu przyjazd do Polski, czy też dostanie wcześniejszego „certyfikatu urlopowego ONZ”. Przestępca zapewnia, że sam posiada pieniądze, jednak z miejsca, w którym się znajduje, nie może dokonać przelewu. Jednocześnie oszust obiecuje, że przekazaną przez ofiarę kwotę zamierza zwrócić zaraz po przyjeździe do Polski. 

Policjanci apelują, aby w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet zachować czujność i zdrowy rozsądek. Nigdy bowiem do końca nie mamy pewności, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Pamiętajmy także, że przestępcy podszywać się mogą również pod prawdziwe osoby, które swoje zdjęcia umieszczają w internecie. Dlatego każda prośba, w której znajomy z internetu prosi nas o pieniądze, powinna wzbudzić w nas czujność.

KPP Łańcut

 

 

Post Author: Adam Kunysz