Zabytkowy XVII-wieczny porcelanowy serwis powrócił do zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie

„Ten porcelanowy serwis wiele lat temu znajdował się właśnie w Łańcucie. W tamtym czasie była to największa kolekcja tego rodzaju chińskiej porcelany w Europie, licząca ponad sto sztuk. (…) Dzisiejszy powrót do domu po wielu latach, to przykład działania polskiego muzealnictwa i polskiego państwa” powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas  wczorajszej konferencji prasowej połączonej z prezentacją elementów XVII-wiecznego serwisu porcelanowego – nowych nabytków Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Reklama

“Staramy się dokonywać jak najwięcej zakupów wzbogacających nasze kolekcje w sposób zrównoważony. Nie tylko Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, nie tylko Muzea Narodowe, ale także Muzeum w Łańcucie otrzymało środki na zakup kolekcji – powiedział prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że nabyte porcelanowe talerze i półmisek stanowiły dar cesarza chińskiego dla polskiego króla Jana III Sobieskiego, który następnie podarował je rodzinie Czartoryskich.

“Talerze i półmisek z tej kolekcji udało się zakupić na aukcji w Galerii w Londynie. Jeśli tylko na rynku pojawią się inne rzeczy z tej kolekcji, będziemy je dokupować, aby w jak największym stopniu mogła zostać ona odbudowana” – zadeklarował wicepremier.

Szef resortu kultury przypomniał, że w ciągu ostatnich 6 lat w Łańcucie zrealizowane zostały dwa duże projekty o łącznej wartości 74 mln zł. Objęły one renowację zamku i ogrodu, ale także Ujeżdżalni i Oranżerii, gdzie funkcjonuje teraz Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.

Nasze wspaniałe pałacowe muzea rozwijają się także pod kątem współczesnych potrzeb, stają się multimedialne. W imieniu społeczeństwa bardzo    dziękuję dyrektorowi i pracownikom muzeum za ich ciężką pracę, dzięki której Łańcut obecnie wygląda tak pięknie – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

XVII-wieczny serwis porcelanowy – dar cesarza Chin dla króla Jana III Sobieskiego

Muzeum – Zamek w Łańcucie wzbogacił się o niezwykle cenne dzieła sztuki – cztery talerze i jeden półmisek z chińskiej porcelany (wymiary talerzy – średnica 34,3 cm; wymiary półmiska – średnica 43,5 cm). Pochodzą one z dawnej łańcuckiej kolekcji,o czym świadczą widniejące na nich przedwojenne sygnatury Zamku Łańcuckiego. Stanowią fragment dawnego serwisu z okresu Kang-xi (1662-1723), który był darem cesarza Chin dla króla Jana III Sobieskiego. Król podarował je Czartoryskim, a do Łańcuta sprowadzone zostały w 2. połowie XVIII w. przez jego ówczesną właścicielkę – Izabellę z Czartoryskich Lubomirską (1736 – 1816).
Serwis składał się z ponad stu sztuk. Przed wojną eksponowany był w oszklonych szafach stojących w Korytarzu Północnym I piętra zwanym Białym. Część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, tuż obok Sali Balowej. Przedstawione zostały na nich rycerskie gonitwy konne przed trybuną mikada. Uważano, że podobnego serwisu nie posiada żaden najbogatszy zbiór w Europie.

Odzyskane elementy zabytkowego serwisu

Talerze i półmisek zostały zakupione 15 marca 2022r. w Galerii w Londynie, od 1925 r. specjalizującej się w wyrobach z porcelany. Do sprzedaży wystawili je spadkobiercy znanego przemysłowca, filantropa i kolekcjonera dzieł sztuki Paula-Luisa’a Weiller’a (1893 – 1993). Poszczególne egzemplarze z tego serwisu już wcześniej pojawiały się na aukcjach organizowanych przez Christie’s w Londynie, a także w innych domach aukcyjnych.
Pozyskanie obiektów, a właściwie ich powrót do zbiorów łańcuckich po 78 latach, jest niezwykle ważnym wydarzeniem. XVII-wieczny serwis obrazuje bowiem dawną świetność zbiorów przechowywanych w łańcuckim zamku.

Źródło: https://www.gov.pl/

Fot. ADAM  KUNYSZ

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz