Spotkanie z Magdaleną Kątnik-Kowalską w MBP

W najbliższy czwartek 12. października br. Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie zaprasza  na spotkanie z  Magdaleną Kątnik-Kowalską. Politolog, menadżer kultury, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni opowie o rodzinie Dąbrowskich, której spuścizna do dziś zachwyca i zaskakuje. Nasz gość odkrył i promuje artystyczne dziedzictwo tej familii snycerzy specjalizujących się w sztuce sakralnej. Już sama historia tego odkrycia i walki o zachowanie pamiątek po Dąbrowskich jest fascynująca.
 
Na żołyńskim rynku stoi kamienica, w której mieścił się warsztat Franciszka Dąbrowskiego (1881-1948) i jego synów. W przepięknych szafach wyrzeźbionych ręką seniora rodu zachowały się skarby – setki szkiców, planów, rysunków ilustrujących niezwykłe mistrzostwo. Dzieła Dąbrowskich zdobią kościoły i pałace od Syberii po Stany Zjednoczone.
 
Już wkrótce, dzięki olbrzymiej pracy pani Magdaleny, o rzeźbiarskiej rodzinie z Żołyni usłyszy cały świat, a miejsce ich pracy stanie się bardzo jasnym punktem na turystycznej mapie regionu. Warto posłuchać o nich już teraz.
Tekst: Anna Urbańska
 
Czytelnia Zbiorów Regionalnych, 2. piętro MBP w Łańcucie, ul. Moniuszki 2;
12 października 2023; godzina 10.00; ze względu na ograniczoną ilość miejsc szkoły prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną: 17 225-22-45 wew. 25.

Post Author: Adam Kunysz