Nowa Powiatowa Hala Sportowa im. ks. dr. Ignacego Koziei oddana do użytku

Wczoraj w Łańcucie oficjalnie otwarto Powiatową Halę Sportową im. ks. dr. Ignacego Koziei przy ul. Grunwaldzkiej, jedną z największych i najtrudniejszych inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach przez Powiat Łańcucki. Obiekt powstawał w latach 2022–2025 i będzie służyć uczniom dwóch zespołów szkół: ZS nr 1 im. Janusza Korczaka oraz ZS nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie.

Uroczystość otwarcia nowej hali miała niezwykle staranną oprawę. Poprzedziła ją uroczysta msza święta w w Kościele Farnym, której przewodniczył ks. arcybiskup Adam Szal – Metropolita Przemyski. Po zakończonej liturgii  złożone zostały wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Ignacego Kozieję.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do nowego obiektu. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i okolicznościowych wystąpieniach, nastąpiło uroczyste przecięcie symbolicznej wstęgi i poświęcenie wszystkich pomieszczeń nowego kompleksu sportowo-dydaktycznego.

 Historia inwestycji rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy przygotowywano dokumentację i kosztorysy. Sytuację komplikowały pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny oraz dynamiczny wzrost cen usług budowlanych. Ostatecznie w listopadzie 2022 r. podpisano umowę z wykonawcą – firmą AJ PROFIBUD Sp. z o.o. z Chmielnika, która w systemie „zaprojektuj i wybuduj” zrealizowała przedsięwzięcie.

Budowa prowadzona była w wyjątkowo trudnym otoczeniu – między istniejącymi szkołami, kościołem, klasztorem i budynkami mieszkalnymi. Konieczne były prace geologiczne i archeologiczne w rejonie dawnej fosy miejskiej, a fundamenty wzmocniono przy użyciu żelbetowych pali i technologii tzw. „białej wanny”. Mimo skomplikowanych warunków inwestycja została zrealizowana zgodnie z harmonogramem.

Nowa hala to nowoczesny kompleks sportowo-dydaktyczny o powierzchni użytkowej 2277,88 m² i kubaturze 19 683 m³. Obiekt składa się m.in. z sali gimnastycznej, siłowni, trzech sal lekcyjnych, pokoi dla trenerów i nauczycieli, szatni, łazienek oraz zaplecza gospodarczego. Z obiektu będzie korzystać około 1000 uczniów.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 27 115 338,28 zł, z czego 11,99 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a 6 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu Sportowa Polska – Rozwój Lokalnej Infrastruktury Sportowej. Pozostałą część sfinansował Powiat Łańcucki.

Podczas uroczystości otwarcia podkreślano, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji ostatniego 25-lecia samorządu powiatowego w Łańcucie, porównywalna z rozbudową szpitala czy budową pawilonu zabiegowego.

Powstanie hali było możliwe dzięki współpracy wielu instytucji i osób – architektów, projektantów, wykonawców, inspektorów nadzoru, dyrekcji szkół i pracowników Starostwa Powiatowego. Szczególne znaczenie miała również życzliwość sąsiadów inwestycji oraz zaangażowanie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nowoczesna hala sportowa w centrum Łańcuta będzie służyć nie tylko szkolnym zajęciom wychowania fizycznego, ale także treningom, zawodom i wydarzeniom sportowym o szerszym zasięgu. To inwestycja, która łączy przeszłość i tradycję lokalnej edukacji z nowoczesnością i potrzebami przyszłych pokoleń.

Fot. Adam Kunysz

 

 

 

Post Author: Adam Kunysz