Polonijne zespoły występowały w regionie

Podczas minionego weekendu zespoły taneczne uczestniczące w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2017, zaprezentowały się m. in. mieszkańcom naszego regionu. W sobotę “polonusi” gościli w Krzemienicy i Żołyni, w niedzielę zaś ich występy oklaskiwali mieszkańcy Kraczkowej i Wysokiej.

Reklama

W Koncercie Folklorystycznym w Krzemienicy, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej, miejscowy Ośrodek Kultury, OSP, KGW oraz wójta gminy wystąpiły zespoły – “Tatry” z Windsoru w Kanadzie i “Korale” z Krasnojarska w Rosji.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi występami gości zaprezentowaly się miejscowe zespoły artystyczne: Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich, Zespół Regionalny z fragmentami widowiska obrzędowego „Wesele Krzemienickie“, a także znakomity trębacz – Bolesław Brodziak. Podczas koncertu w starej kuźni Józefa Pelca tuż obok estrady, swoje rzemiosło artystyczne prezentował mistrz płatnerski z Łańcuta – Krzysztof Panas.

Tancerze z Windsoru i Krasnojarska zwiedzili piękny, drewniany kościółek p.w. św. Jakuba oraz uczestniczyli w warsztatach tanecznych. Czynny był także plac zabaw dla najmłodszych oraz stoiska z napojami i przekąskami.

W niedzielne popołudnie w Ośrodkach Kultury gminy Łańcut – w Kraczkowej i Wysokiej wystąpił Zespół Tańca Ludowego “Polonez” z Hamilton w Kanadzie, który zaprezentował tańce wielkopolskie, beskidzkie i kanadyjski square dance. Mieszkańcy tej ostatniej miejscowosci obejrzeli ponadto tańce w wykonaniu dzieci z miejscowego przedszkola, Zespół Tańca Ludowego “Młodzi Albigowianie”, Kapelę Podwórkową “Wysoczanie” oraz Kapelę Ludową i Zespół Obrzędowy “Tkacze”, ktory zaprezentował widowisko obrzędowe “Wesele Wysockie”.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kunysz

Post Author: maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.